Blog iBaseny

Jak dbać o basen ogrodowy, żeby przetrwał wiele sezonów? Lista kontrolna

12 stycznia 2022

Pokażemy Ci, jak dbać o basen ogrodowy, aby zapewnić mu większą trwałość. Dzięki temu nie będziesz musiał mierzyć się z takimi problemami jak: uszkodzenia mechaniczne, pleść, rdza, czy osad, którego ciężko się pozbyć. Dbanie o basen wcale nie musi być uciążliwe i trudne. Wystarczy trzymać się kilku zasad i cieszyć nieprzerwaną zabawą w wodzie.

Jak dbać o basen ogrodowy - Lista kontrolna

Przygotowaliśmy dla Ciebie gotową listę, z którą łatwo przeprowadzisz konserwację swojego basenu naziemnego.

W sezonie letnim

 • Basen stoi na równym, stabilnym podłożu;
 • Wokół basenu jest przynajmniej 1 m wolnej przestrzeni;
 • Pod nim znajduje się odpowiednia mata basenowa;
 • Kiedy nikt nie korzysta z basenu, zostaje przykryty pokrywą;
 • Poziom wody jest zgodny z zaleceniami producenta;
 • Raz w tygodniu 3% wody jest wymiane;
 • pH wody wynosi 7.0-7.4;
 • Zawartość chloru w wodzie osiąga wartość 0,3-0,6 mg/l;
 • Woda w ciągu doby jest filtrowana 3-4 razy;
 • Śliski osad na ściankach został usunięty środkami antyglonowymi;
 • Mętna woda została zniwelowana środkami koagulacyjnymi;
 • Wszystkie zanieczyszczenia z dna i na powierzchni wody są regularnie usuwane przy pomocy odkurzacza basenowego.

Po sezonie

 • Basen został opróżniony z wody, oczyszczony i wysuszony;
 • Po zdemontowaniu jest przechowywany w suchym miejscu;
 • Chemia i przyrządy basenowe leżą w suchym, niedostepnym dla dzieci miejscu.

Czas na objaśnienie każdego z punktów listy.

Jak dbać o basen ogrodowy w trakcie sezonu kąpielowego?

Sposób na to, jak dbać o basen ogrodowy - wyławianie liści

Lato jest czasem, w którym najwięcej korzystamy z basenu. Dlatego ważne, by ustawić go w odpowiednim miejscu i zadbać nie tylko o wodę, ale też całą konstrukcję zbiornika.

Zabezpiecz basen przed uszkodzeniami

Po pierwsze przygotuj odpowiednio teren, na którym chcesz umieścić zbiornik. Podłoże być wypoziomowane, stabilne i na tyle twarda, by utrzymać ciężar basenu pełnego wody. Pozbądź się nierówności i wszystkich elementów, które powodowałyby uszkodzenia i zmniejszały komfort podczas kąpieli. Mamy na myśli m.in. : kamyki, gałązki, szyszki i muszelki, które ukrywają się w trawie.

Mata pod basen i pokrywa pozwolą Ci ochronić zbiornik przed szkodnikami - tymi z gleby i z powietrza. Są dodatkową barierą zabiezpieczającą.

Mata piankowa pod basen

Mata piankowa pod basen 78x78 Bestway 9 szt.

109,00 zł
Podkład odpowiedni dla każdego basenu. Zabezpiecza przed uszkodzeniami, szybką utratą ciepła i zapewnia uczucie większej miękkości pod stopami.
Pokaż produkt

Zadbaj o czystość wody

Zanieszyszczona woda jest niebezpieczna nie tylko dla osób, które w niej przebywają, ale też dla samego basenu. Szorstki osad i glony, na które nie zareagujesz w porę, mogą wymagać od Ciebie bardziej radykalnych rozwiązań, chociażby szorowania. Takimi działaniami łatwo doprowadzić do przetarć. Niewłaściwie zaaplikowana chemia basenowa też rodzi niebezpieczeństwo uszkodzeń.

Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Jak dbać o wodę w basenie?

Kobieta w basenie, zadowolona z wyboru basenu ogrodowego

Chemochlor  Multi-tabletki 20g 1kg

54,90 zł
Chlor to absolutna podstawa utrzymania bezpiecznej do kąpieli wody basenowej. Warto mieć go w zapasie.
Pokaż produkt

Regularnie czyść basen

Kiedy będziesz na bieżąco wyławiał nieczystości z wody, zaoszczędzisz na chemii basenowej i nie narazisz zbiornika na zbyt częsty kontakt ze środkami czyszczącymi. Odkurzacz basenowy jest w tym zakresie niezastapiony, a do tego tak wygodny, że aż chce się go używać.

Kobieta w basenie, zadowolona z wyboru basenu ogrodowego

Zestaw do czyszczenia basenu 6w1 Bestway

129,00 zł
Ten zestaw to wszystko, czego potrzebujesz, żeby oczyścić wodę z większych zanieczyszczeń i sprawdzić jej stan.
Pokaż produkt

Stosuj się do instrukcji

Bardzo często o instrukcji zapomina się chwilę po złożeniu basenu, a to duży błąd! Nikt nie da Ci lepszych rad co do tego, jak dbać o basen ogrodowy, niż jego producent.

Jest jednak kilka uniwersalnych wskazówek. Koniecznie pamietaj o tym, żeby nie opierać się i nie siadać na konstrukcji zbiornika. Jeżeli jest wysoki, dokup do niego drabinkę. Większa mata basenowa, obejmująca również przestrzeń ok. 1 m wokół basenu, pozwoli Ci kosić trawnik w bezpiecznej odległości od ścianek. Używaj wyłącznie chemii przeznaczonej do basenu.

Jak dbać o basen ogrodowy po sezonie?

Czas na instrukcję postępowania w okresie, w którym już nie planujesz skakać do wody w ogrodzie. Kiedy dni są coraz zimniejsze, wiatr staje się normą, na niebie roi się od chmur, a z drzew lecą liście, trzeba pomyśleć o złożeniu basenu i przechowaniu go do kolejnego sezonu.

Wyczyść basen

Jeszcze przed zdemontowaniem konstrukcji, dokładnie oczyść basen. Możesz co prawda zrobić to po jego rozmontowaniu, ale będzie Cię to kosztowało dużo więcej wysiłku.

Wystarczy letnia woda i miękka ściereczka. Ważne, żeby pozbyć się brudu, piasku, kamyczków, kolek z drzew i wszystkich innych zanieczyszczeń, które mogłyby uszkodzić materiał po złożeniu basenu. Zwróć szczególną uwagę na miejsca zgrzewu - w nich gromadzi się sporo nieczystości.

Osusz dokładnie basen

Po umyciu wyszusz sumiennie nieckę i elementy konstrukcji. W innym wypadku po kilku miesiącach możesz zauważyć pleśń i inne drobnoustroje lub rdzę, a tego z pewnością nie chcesz. Miękkie bawełniane ściereczki bardzo dobrze chłoną wodę i świetnie nadają się do oszuszania trudno dostępnych miejsc, np. w łączeniu materiału na ściankach i dnie basenu.

Złóż basen naziemny

Teraz już możesz złożyć swój basen i włożyć go do pudełka. Jeżeli wyrzuciłeś opakowanie, owiń nieckę w folię lub wykorzystaj inne pudełko. Chodzi o to, by uniknąć kurzu, zabrudzeń i zabezpieczyć ją przez szkodnikami.

Przechowuj basen w suchym miejscu

Wybierz pomieszczenie, w którym nie ma wilgoci. Inaczej dostanie się ona do basenu i Twoje wcześniejsze wysiłki pójdą na marne. Ważne, żeby w miejscu przechowywania panowała dodatnia temperatura. Od mrozu niezabezpieczony materiał mógłby popękać na zagięciach. Pamiętaj też o umieszczeniu chemii i akcesoriów basenowych poza zasięgiem dzieci.

Przygotowanie basenu ogrodowego na sezon zimowy

Sytuacja wygląda nieco inaczej, kiedy zastanawiasz się, jak dbać o basen ogrodowy całoroczny, który zimuje na zewnątrz. Wtedy musisz przede wszystkim zmniejszyć ilość wody tak, by jej poziom nie sięgał skimmera i dysz wlotowych. Ważne jednak, żeby nie opróżniać go całkowicie. Przykryj basen pokrywą. To najważniejsze kwestie, o które musisz zadbać.

Podsumowanie

Wiesz już, jak dbać o basen ogrodowy. Systematycznie wykonywane działania z listy kontrolnej sprawią, że bez wiekszego wysiłku zabezpieczysz swój zbiornik na długie lata. Powodzenia!

Wyszukiwarka
Nie przegap nowości

Zapisz się na newsletter

Raz w miesiącu otrzymasz zestawienie nowych artykułów
Contact Form Demo (#1)
Sprawdź nasz sklep
Sklep z basenami
© 2022 iBaseny.pl
Polityka prywatności
Projekt strony internetowej stworzony przez Agencję UX Wzór
cross