5 stycznia 2022
Pokażemy Ci, jak w 4 prostych krokach podejąć dobrą decyzję odnośnie tego, na czym postawić basen ogrodowy. Znasz to rozczarowanie, kiedy wydaje Ci się, że wybrałeś idealne miejsce na swój basen, napełniasz go wodą, wchodzisz i ... To, co czujesz pod stopami jest dalekie od ideału - twardo, nierównówno lub co gorsza zapadasz się i wyczuwasz kamyki. Na szczęście jest sposób, żeby temu zapobiec.
Basen może stać w Twoim ogrodzie nawet przez kilka miesięcy, więc znajdź dla niego najlepsze miejsce. Zadbaj przede wszystkim o to, by było zaciszne, nasłonecznione i nie utrudniało Ci korzystania z ogrodu. Irytacja spowodowana niepraktycznym położeniem zbiornika może skutecznie zepsuć Ci zabawę w wodzie, a tego nie chcemy.
Jeżeli z basenu korzystać będą dzieci lub planujesz w nim aktywny wypoczynek, zostaw sobie wokół niecki trochę wolnej przestrzeni. Unikaj sąsiedztwa drzew i wysokich krzewów. Spadające z nich gałązki, płatki, liście czy szyszki to prawdziwa zmora!
Co zrobić, jeśli nie ma szans, by spełnić wszystkie wymienione wyżej kryteria? Można zwiększyć swój komfort kompletując dodatkowe akcesoria basenowe. Jeśli widzisz, że miejsce, które wybrałeś wcale nie jest aż tak nasłonecznione jakbyś chciał, pomyśl o macie solarnej. Wyposaż się też w pokrywę do basenu i oszczędź sobie w ten sposób codziennego odkurzania dna zbiornika.
Więcej inspiracji znajdziesz w artykule: Aranżacja basenu w ogrodzie.
Powinno ono być równe, twarde i stabilne. Inaczej basen będzie się zapadał, przechylał, a w konsekwencji szybko się zepsuje. Zacznij od oczyszczenia gruntu z ostrych elementów. Dalsze kroki zależą od tego, jaki rodzaj podłoża wybierzesz. Omówimy je za chwilę.
Trawa, piasek, twarde podłoże z desek lub kostki to opcje, które najczęściej masz do wyboru myśląc o tym, co pod basen ogrodowy będzie najlepsze.
Postawienie zbiornika na trawie jest najprostszym rozwiązaniem. Grunt jednak trudno wypoziomować i dokładnie pozbyć się z trawy małych kamyków, patyków i innych ostrych elementów, które będą wyczuwalne po napełnieniu basenu wodą. Po sezonie letnim trawa pod zbiornikiem nie będzie wyglądała już tak dobrze, jak na początku. Na trawniku powstanie odznaczający się plac.
Piasek jest surowcem zdecydowanie łatwiejszym do poziomowania. Wymaga jednak solidnego utwardzenia, ubicia. W innym wypadku nie utrzyma ciężaru pełnego basenu i zwyczajnie się zapadnie. W połączeniu z rozchlapywaną podczas zabawy wodą, piasek zamieni się w błoto.
Na deskach basen bedzie prezentował się elegancko, pięknie. Drewno jest też twarde i trwałe. Musisz się liczyć z tym, że poczujesz pod stopami deski i łączenia między nimi. O miekkim siedzeniu w wodzie możesz zapomnieć. Dodatkową przeszkodą są drzazgi, które mogą uszkodzić dno.
Nie zalecea się stawiania naziemnych basenów bezpośrednio na kostce brukowej i betonie. Nie da się z nich całkowicie wyeliminować ostrych krawędzi, a te mogą uszkodzić zbiornik. Siedzenie na betonie również nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń. Trzeba jednak przyznać, że tego typu podłoże jest trwałe, stabilne i dobrze wypoziomowane.
Jak widzisz, żadna z wymienionych propozycji nie jest idealna. Każda z nich wymaga zadbania o dodatkową barierę miedzy podłożem a dnem basenu.
Podkaład to dla Ciebie potrójna korzyść. Zyskasz izolację, dzięki której woda nie bedzie tak szybko traciła temperatury. Szkodniki napotkają na solidną przeszkodę i nie dostaną się do basenowego dna. Dochodzimy do najważniejszej kwestii - Twojego komfortu. Nie bedziesz miał poczucia, że stąpasz bezpośrednio po glebie czy kostce i zdecydowanie łatwiej będzie Ci pozbyć się drobnych nierówności.
Masz do wyboru 4 rodzaje podkładu, które możesz wykorzystać do oddzielenia dna basenu od gruntu. Omówimy ich wady i zalety, żebyś mógł podjąć świadomą decyzję i wybrać to, co pod basen ogrodowy będzie najlepsze dla Ciebie. Pamiętaj jednak, że matę należy położyć na przygotowane w kroku drugim podłoże.
Zaczynamy od rozwiązania naszym zdaniem najlepszego - maty piankowej. Jest bardzo trwała, odporna na warunki atmosferyczne, a do tego nie nasiąka wodą i łatwo ją wyczyścić. Posłuży Ci przez długie sezony. Łączy w sobie miękkość, lekkość, poręczność i bardzo dobrze izoluje. Możesz ją też ze spokojem dać dzieciom do zabawy. Montaż jest banalnie prosty. Forma puzzli pozwola układać dowolne kształty, dzięki czemu mata piankowa pasuje do każdego basenu.
Zapewnia dobrą izolację, nie nasiąka, a oprócz tego jest lekka i wygodna. Ma też swoje wady. Jest cienka i niestety nie da się objąć nią większego obszaru wokół basenu, ponieważ wiatr ją unosi. Nie ma też odpowiedniej grubości, by zniwelować nierówności i zapewnić odczuwalny komfort.
Główną zaletą styropianu jest niski koszt i łatwa dostępność. Jednak biorąc pod uwagę, że ten materiał wytrzymuje maksymalnie jeden sezon, w dłuższej perspektywie już wcale nie jest tak tani, jakby mogło się wydawać. Odradzamy go również dlatego, że to rozwiązanie nieekologiczne. Styropian odkształca się, kruszy i bardzo łatwo brudzi. Nie zalecamy Ci myślenia o styropianie w kontekście tego, na czym postawić basen ogrodowy.
Mamy dla Ciebie jedną uniwersalną radę - wybierz taką wielkość, by mata wystawała spod basenu po kilkanaście centymetrów z każdej strony. To zapewni Ci 3 korzyści. Po pierwsze unikniesz zabrudzeń po zewnętrznej stronie ścian zbiornika. Po drugie mniej nieczystości trafi do wody na Twoich stopach. Dodatkowo łatwiej będzie Ci kosić trawnik, jeśli to nim postawisz basen.
Przebrnęliśmy wspólnie przez 4 etapy wyboru tego, na czym postawić basen ogrodowy. Wiesz już co robić. Zostaje nam życzyć Ci głębokiego, komfortowego wypoczynku w ogrodzie.