Blog iBaseny

Jak dbać o wodę w basenie? 9 przydatnych wskazówek

25 czerwca 2021

Podpowiemy Ci, jak zadbać o wodę w basenie. Dowiesz się też, jak ją wyklarować oraz jak często ją filtrować. Wszystko po to, żebyś oszczędził sobie problemów z wodą i cieszył się maksymalnie z relaksu w ogrodzie. A jeśli już zmagasz się z mętnością czy zanieczyszczeniami, pomożemy Ci je skutecznie zwalczyć.

W utrzymaniu dobrej jakości wody pomoże Ci też wybranie odpowiedniego miejsca na basen. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Aranżacja basenu w ogrodzie - inspiracje.

Jak dbać o wodę w basenie ogrodowym?

Ze względu na to, że woda w basenie sama z siebie nie ma zapewnionego obiegu, jest narażona na różnego rodzaju zanieczyszczenia, z których rozwijają się bakterie i inne szkodliwe mikroorganizmy. Zamiast przyjemności pojawią się problemy. Możesz temu jednak w prosty sposób zapobiec. Wystarczy zadbać o odpowiednią chemię basenową oraz pompę filtrującą. Dla Twojej wygodny jest jeszcze kilka innych przydatnych gadżetów, które omówimy.

Odpowiednie pH wody

Woda w basenie powinna mieć pH równe 7.0-7.4. To dla naszej skóry optymalna wartość. Można ją sprawdzić specjalnymi paskami testowymi, które zanurza się w wodzie. Warto kontrolować pH regularnie, ponieważ jego wartość może się zmieniać np. pod wpływem warunków atmosferycznych.

Zbyt duże pH może wywołać podrażnienia skóry i obniża skuteczność chlorowania. Za to, jeśli będzie ono za małe, może zapoczątkować korozję stelażu Twojego basenu.

Wyregulujesz pH basenu za pomocą środków pH+ (zwiększających zasadowość wody) lub pH- (podnoszących kwaśność wody).

Koagulacja

Ten proces pozwala na wiązanie zanieczyszczeń w większe skupiska, łatwiejsze do usunięcia z wody. Przy mniejszych zlepkach da sobie radę sama pompa filtrująca, natomiast większych można pozbyć się odkurzaczem do basenu.

Do koagulacji wykorzystuje się specjalne preparaty koagulacyjne.

Chlorowanie

To skuteczna i tania metoda dezynfekująca. Bez chlorowania w wodzie szybko zagnieżdżą się różne mikroorganizmy oraz zanieczyszczenia. Taka woda mętnieje i nie nadaje się do kąpieli. Chlor zabija bakterie oraz nieprzyjemny zapach wody.

Docelowo zawartość chloru w wodzie powinna osiągnąć wartość 0,3-0,6 mg/l. Wtedy można bez obaw do niej wejść.

Tabletki chlorowe multifunkcyjne 20g Chemoform 1 kg

Tabletki chlorowe multifunkcyjne 20g Chemoform 1 kg

54,90 zł
Chlor pomoże Ci utrzymać parametry wody na poziomie bezpiecznym do kąpieli. Jest wydajny i w 100% bezpieczny.
Pokaż produkt

Jak często filtrować wodę w basenie ogrodowym?

Dziewczynka kąpie się z basenie z krystalicznie czystą wodą. Właściciele basenu wiedzą, jak dbać o wodę w basenie.

Sama chemia to za mało, by cieszyć się przezroczystą wodą. Jeżeli zastanawiasz, się jak dbać o wodę w basenie, to koniecznie pomyśl o odpowiedniej filtracji. Stosowanie samych środków chemicznych może doprowadzić do nasycenia wody solami, które doprowadzą do jej zmętnienia i powstawania osadu.

Pompy filtrujące wprowadzają wodę w ruch i zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów, grzybów i glonów. Dodatkowo na filtrze zatrzymują się zanieczyszczenia.

Pompa piaskowa 8327 L/h Bestway

Pompa piaskowa 8327 L/h Bestway 

699,00 zł
Wydajna pompa, która pozwoli Ci oszczędzić na chemii basenowej. Umożliwia programowanie cykli, dzięki czemu zapewnia dużą wygodę. 
Pokaż produkt
Pompa basenowa filtrująca 3028 l/h Bestway

Pompa basenowa filtrująca 3028 l/h Bestway 

209,00 zł
Uniwersalna pompa filtrująca. Posuje do większości basenów ogrodowych. Jest prosta w obsłudze, energooszczędna i cicha.
Pokaż produkt

Pozostaje pytanie, jak często filtrować wodę w basenie ogrodowym. Zaleca się, żeby robić to kilka razy dziennie, średnio 4 razy. Chodzi o to, żeby w ciągu doby cała woda została 3-4 krotnie przefiltrowana, więc czas pracy pompy zależy od jego mocy i objętości basenu. Dodatkowo raz w tygodniu należy wymienić ok. 3% wody. Takie działania pozwolą Ci utrzymać krystalicznie czystą wodę.

Omówiliśmy, jak dbać o wodę w basenie, ale pozostaje jeszcze kwestia poprawy jej jakości.

Jak wyklarować wodę w basenie?

Przejrzysta woda w basenie

Jeżeli już doszło do zanieczyszczenia wody, nie martw się. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci ją wyklarować.

Zanieczyszczenia na tafli wody

To problem, z którym można sobie w bardzo prosty sposób poradzić. Wystarczy wyposażyć się w podbierak i regularnie zbierać z powierzchni wody liście, gałązki i inne niechciane organiczne zanieczyszczenia.

Kolejnym sposobem są skimmery, czyli filtry, które pływają na powierzchni i zbierają z niej odpady.

W zminimalizowaniu nieczystości wpadających do basenu pomoże Ci też pokrywa i odpowiedni podkład pod basen. Dzięki niemu unikniesz tworzenia się błota i wnoszenia chociażby trawy na stopach.

Zanieczyszczenia z dna basenu

Zdecydowanie trudniej jest pozbyć się brudu, który osiada na dnie. Bez odkurzacza do basenu nie ma na to szans. Oczywiście chemia basenowa i pompa filtrująca Ci w tym pomogą, ale lepiej jest najpierw odkurzyć dno. Wtedy nie będziesz niepotrzebnie obciążał filtra i od razu zobaczysz efekt.

Zestaw czyszczący do basenów Bestway

Zestaw czyszczący do basenów Bestway

209,00 zł
Ten zestaw pomoże Ci szybko i wygodnie pozbyć się zanieczyszczeń z tafli wody i dna basenu. 
Pokaż produkt

Osad na ściankach basenu

Śliski osad to znak, że w basenie rozwijają się glony. Nieruchoma woda i słoneczna pogoda stwarzają idealne warunki do ich wzrostu. W tym wypadku pomocne są środki przeciw glonom i regularna filtracja.

Osad jednak może być również szorstki. To informacja, że wartość pH w wodzie jest nieodpowiednia i trzeba ją wyregulować. Sam osad należy usunąć i odkurzyć basen. Osadu można pozbyć się na dwa sposoby: mechanicznie lub na krótki czas obniżyć pH do ok. 6.8 przy użyciu środków chemicznych.

Antyglon ALBA Chemoform 1l

Antyglon ALBA Chemoform 1l

32,00 zł
Skutecznie pozbądź się glonów ze swojego basenu i przywróć wodzie przejrzystość. 
Pokaż produkt

Mętna woda

Najczęściej to właśnie ona skłania do szukania sposobów na to, jak wyklarować wodę w basenie. Przyczyn mętnienia może być wiele. Od wspomnianego już rozwoju glonów, przez zużycie filtra po niewystarczającą dezynfekcję wody. Sprowadza się to do nieodpowiedniego poziomu pH, które powoduje mętnienie. W takim wypadku pomaga chlorowanie oraz koagulacja. Jeżeli to nie podziała należy wymienić wodę na świeżą i regularnie dbać o jej odpowiednie parametry.

Podrażnienia skóry

Wiążą się one z nieodpowiednim pH. Być może w wodzie nadal zalegają nierozpuszczone środki chemii basenowej. Wyrównanie pH, dolanie świeżej wody i filtracja pomagają w takich sytuacjach.

Ciesz się jeszcze dłużej czystą wodą w basenie

Wiesz już, jak dbać o wodę w basenie. Najlepszym sposobem jest regularne czyszczenie i stosowanie, zgodnie z zaleceniami, chemii basenowej. Z opisanymi wyżej wskazówkami basen ogrodowy zapewni Ci wygodę i przede wszystkim bezpieczeństwo.

Wyszukiwarka
Nie przegap nowości

Zapisz się na newsletter

Raz w miesiącu otrzymasz zestawienie nowych artykułów
Contact Form Demo (#1)
Sprawdź nasz sklep
Sklep z basenami
© 2022 iBaseny.pl
Polityka prywatności
Projekt strony internetowej stworzony przez Agencję UX Wzór
cross