Blog iBaseny

Jak zabezpieczyć basen ogrodowy na zimę? Prosta instrukcja

18 stycznia 2022

Jak zabezpieczyć basen ogrodowy na zimę? Trzeba go złożyć czy może stać w ogrodzie przez okrągły rok? Co zrobić, żeby nie męczyć się niepotrzebnie i jednocześnie odpowiednio zadbać o swój zbiornik w mroźne dni? Te pytania często zadają nam Klienci, zamawiając swój basen, więc dzisiaj rozwiejemy Twoje wątpliwości. Przygotowaliśmy instrukcję, dzięki której dowiesz się, jak zabezpieczyć basen ogrodowy na zimę w kilku prostych krokach.

Przykryć basen czy go schować?

Odpowiedź na to pytanie zależy od rodzaju basenu, który masz w swoim ogrodzie. Baseny dmuchane, rozporowe i stelażowe sezonowe trzeba koniecznie schować, bo materiał, z którego są stworzone nie jest odporny na ujemne temperatury - pęka podczas kontaktu z mrozem. Jeśli natomiast masz basen całoroczny, po odpowiednim przygotowaniu, możesz go śmiało pozostawić na zimę w ogrodzie.

Jak zabezpieczyć basen ogrodowy na zimę?

Zamaznięte ścianki basenu ogrodowego

Działania dostosuj do rodzaju materiału, z którego wykonany jest Twój zbiornik. Basen całoroczny pozostaw na zewnątrz, a sezonowy schowaj w suche miejsce, w którym temperatura nie spadnie poniżej 0°C, a najlepiej jeśli będzie utrzymywała się powyżej 5°C.

Instrukacja: Jak zabezpieczyć basen ogrodowy na zimę krok po kroku?

Instrukcja dla basenu sezonowego:

 1. Odłącz pompę filtrującą i usuń z niej wodę.
 2. Opróżnij basen z wody przy użyciu zaworu spustowego, umieszczonego w ścianie bocznej lub na dnie.
 3. Wyczyść nieckę basenu i elementy konstrukcyjne.
 4. Dokładnie wysusz basen.
 5. Zdemontuj konstrukcję i zwiń nieckę.
 6. Przechowuj basen w dodatniej temperaturze, w miejscu pozbawionym wilgoci.

Instrukcja dla basenu całorocznego:

Jak zabezpieczyć basen ogrodowy na zimę - kontrola pH
 1. Przefilruj wodę.
 2. Pozbądź się zanieczyszczeń przy pomocy siatki i odkurzacza basenowego.
 3. Spuść wodę tak, by jej poziom nie sięgał skimera ani dysz umieszczonych w bocznej ścianie.
 4. Wyczyść zbiornik z użyciem preparatów do basenu.
 5. Sprawdź stan wody, szczególnie poziom pH i w razie potrzeby wyreguluj do wartości 7.0-7.4.
 6. Zastosuj preparat antyglonowy na zimę.
 7. Odłącz i schowaj urzędzenia (m.in. pompę).
 8. Wrzuć do wody wyporne przedmioty, np. plastikowe butelki lub specjalne pływaki.
 9. Przykryj basen pokrywą.

Basen sezonowy - dodatkowe wskazówki

Mamy dla Ciebie jeszcze kilka podpowiedzi, jak zabezpieczyć basen ogrodowy na zimę. Przed złożeniem dokładnie go oczyść i wysusz. Jeśli zabierzesz się za mycie dopiero po zdemontowaniu konstrukcji, będziesz musiał się dużo bardziej wysilić i dotarcie do wszystkich trudno dostępnych zakamarków stanie się nie lada wyzwaniem.

Kiedy już rozłożysz swój basen na części, zwiń go zamiast składać jak koszulkę. Dzięki temu stanie się bardziej odporny na zagniecenia i zniszczenie.

Pod żadnym pozorem nie dotykaj niecki, jeśli temperatura w pomieszczeniu, gdzie ją przechowujesz, spadnie poniżej 0°C, bo może popękać.

Pamiętaj, żeby opróżnić z wody również pompę filtrującą. Zwróć uwagę na węże oraz przestrzeń pod pokrywą pompy, gdzie też mogła zebrać się woda.

Jak wyczyścić zbiornik po sezonie?

Zacznij od zebrania liści, gałązek, igliwa, owadów i innych nieczystości z tafli wody. Następnie oczyść dno z zabrudzeń, które zdążyły już opaść. Ułatwi Ci to zestaw do czyszczenia basenu.

Kobieta w basenie, zadowolona z wyboru basenu ogrodowego

Zestaw do czyszczenia basenu AquaClean Bestway

209,00 zł
Dzięki niemu bez trudu pozbędziesz się zanieczyszczeń pływających na powierzchni wody i tych, które już zdążyły osadzić się na dnie.
Pokaż produkt

Następnie spuść wodę ze zbiornika i miękką, bawełnianą ściereczką wyczyść ściany basenu oraz pozostałości na dnie. Użyj do tego letniej wody lub jeśli jest taka potrzeba, preparatów do mycia basenu. Pamiętaj o miejscach zgrzewów, gdzie niepostrzeżenie może pozostać brud. To świetne środowisko do rozwoju różnych drobnoustrojów, których później trudno się pozbyć.

Zanim złożysz basen do pudełka, musi dokładnie wyschnąć. Przestrzeń na łączeniach materiału warto dodatkowo przestrzeć miękką ściereczką, która chłonie wilgoć. Nieosuszoną nieckę może pokryć pleśń.

Pamiętaj również o wyczyszczeniu i wysuszeniu zewnętrznej powierzchni basenu. Przyklejone do niego igiełki czy kamyki, po złożeniu mogą przedziurawić lub odkształcić materiał.

Basen całoroczny - dodatkowe wskazówki

Basenu całorocznego nie trzeba co prawca składać, ale wymaga od Ciebie więcej uwagi podczas przygotowań do sezonu zimowego. Oprócz samego basenu musisz zadbać również o wodę.

Podobnie, jak w przypadku basenu sezonowego wyczyść basen i odłącz urządzenia, przechowując je w suchym miejscu. Jednak, aby zbiornik nie uległ zniszczeniu, powinieneś zostawić w nim nieco wody (ok. 20 cm). Dlaczego to tak ważne? Chodzi o to, by zrównoważyć napór od strony gruntu. Woda nie może sięgać dysz ani innych przyłączy, by po zamarznięciu ich nie uszkodzić.

Jak przygotować wodę w basenie ogrodowym na zimę?

Mówiąc o tym, jak zabezpieczyć basen ogrodowy na zimę, trzeba koniecznie wspomnieć o wodzie. Jeśli chcesz uniknąć rozczarowania na wiosnę, zadbaj o nią. Kto by chciał od nowa czyścić basenu i pozbywać się z niego śmierdzącej wody, kiedy już śnieg zniknie z ogrodu?

Zacznij od kontroli poziomu pH. Jak już pisaliśmy w artykule: Jaka chemia do basenu sprawdza się najlepiej? - nieodpowiednie pH zmniejsza skuteczność chemii basenowej. Zima to nie tylko mróz i zawieja. Zdarzają się cieplejsze, dodatnie temperatury, które stają się rajem dla rozwoju glonów. Dlatego przygotowując wodę zadbaj również o środek antyglonowy.

Kobieta w basenie, zadowolona z wyboru basenu ogrodowego

Tester PH 3w1 Bestway

19,99 zł
Te proste w użyciu paski testowe zbadają poziom pH, chloru i zasadowość całkowitą wody basenowej. Wykorzystasz je do monitorowania jakości wody w sezonie letnim i podczas przygotowywania zbiornika na zimę.
Pokaż produkt

Pewnie w Twojej głowie pojawiło się pytanie: a co z zamarzaniem wody? Możesz ten proces nieco zniwelować wykorzystując pływające, wyporne przedmioty. Dostępne są na rynku specjalne pływaki, rozprężające ciśnienie. Możesz też wykorzystać plastikowe butelki. Wystarczy je ze sobą związać i wrzucić do wody. W innym wypadku mogą podryfować w jeden róg basenu, reszty nie ochroniąc.

Podsumowanie

Możesz odetchnąć wiedząc, jak zabezpieczyć basen ogrodowy na zimę. Tych kilka działań wystarczy, żeby przedłużyć jego żywotność. Dzięki nim na wiosnę szybko i przyjemnie przygotujesz swój zbiornik do kąpieli, zamiast szorować go z pleśni lub łatać dziury. Powodzenia!

Wyszukiwarka
Nie przegap nowości

Zapisz się na newsletter

Raz w miesiącu otrzymasz zestawienie nowych artykułów
Contact Form Demo (#1)
Sprawdź nasz sklep
Sklep z basenami
© 2022 iBaseny.pl
Polityka prywatności
Projekt strony internetowej stworzony przez Agencję UX Wzór
cross