Blog iBaseny

Jaka chemia do basenu sprawdza się najlepiej?

29 czerwca 2021

Marzy Ci się letni wypoczynek we własnym basenie ogrodowym i chcesz przy okazji zaoszczędzić czas i wodę? Podpowiemy, jaka chemia do basenu jest Ci do tego niezbędna. Utrzymanie czystej i bezpiecznej do kąpieli wody stanie się dla Ciebie prostsze. Mało tego, pomożemy Ci oszczędzić na chemii basenowej. Jest na to kilka sprawdzonych sposobów.

Jaka chemia do basenu ogrodowego będzie najlepsza?

Jeżeli nie chcesz wymieniać wody w basenie kilka razy w sezonie, to chemia jest Ci niezbędna. Na rynku jest wiele preparatów i metod dbania o wodę, tylko które z nich wybrać? Jaka chemia do basenu jest Ci potrzebna i w jakich sytuacjach? Ten artykuł pomoże Ci odpowiedzieć na te pytania.

Oto 3 kroki do świeżej i przejrzystej wody w ogrodowym basenie.

Krok 1. Sprawdź, jaka chemia do basenu jest Ci potrzebna

Mężczyzna sprawdza, jaka chemia do basenu jest potrzebna

Regularnie kontroluj wartość pH wody i poziom chloru. To dwa główne wskaźniki, które pozwolą Ci skutecznie dbać o przejrzystość wody. Woda w basenie powinna mieć pH równe 7.0-7.4 i stężenie chloru 0.3-0.6 mg/l. Nieodpowiednie pH może zmniejszyć działanie chemii basenowej, dlatego powinno się sprawdzać jego wartość przynajmniej raz w tygodniu. Możesz to zrobić za pomocą specjalnych testerów lub pasków lakmusowych. Inaczej zakup specjalistycznych preparatów stanie się dużo bardziej kosztowny.

Oprócz tego również inne wskaźniki dadzą Ci znak, że chemia jest potrzebna. Śliski osad sygnalizuje rozwój glonów, a szorstki poinformuje Cię o niewłaściwym poziomie pH wody. Mętna woda za to skłoni do chlorowania i koagulacji.

Krok 2. Zadbaj o praktyczne podajniki

podajnik do chemii basenowej

Dozowniki ułatwią Ci stosowanie preparatów do basenu. Wystarczy odmierzyć dawkę, włożyć tabletkę do środka, a podajnik wygodnie rozprowadzi ją po całej powierzchni wody. Jest zaprojektowany w taki sposób, żeby chemia była rozpuszczana w wodzie w odpowiednich proporcjach.

Podajniki zabezpieczą materiały, z których wykonany jest basen przed bezpośrednim działaniem chemii basenowej. Ta mogłaby je uszkodzić lub odbarwić.

Dozownik chemii basenowej Bestway

Dozownik chemii basenowej Bestway

12,90 zł
Podajnik unoszący się na wodzie, który ułatwi Ci aplikację chemii basenowej. Z nim wygodnie i praktycznie zadbasz o jakość wody w basenie.
Pokaż produkt

Krok 3. Odmierz odpowiednią ilość i stosuj chemię basenową regularnie

Chemia do basenu w połączeniu z odpowiednią filtracją ograniczą zużycie wody do minimum. Nie będzie trzeba jej wymieniać tak często, jeśli zadbasz o przejrzystość i dezynfekcję.

Jaka chemia do basenu jest Ci potrzebna?

W artykule: Jak dbać o wodę w basenie? 9 przydatnych wskazówek pisaliśmy o 3 zasadniczych działaniach, które przyczyniają się do utrzymania czystej wody w basenie: regulacja pH, koagulacja i chlorowanie. Teraz przedstawimy konkretną chemię, która umożliwi Ci ich przeprowadzenie.

Regulacja pH

Środki regulujące pH to podstawa dalszych działań. Obojętne pH sprawi, że działania innych preparatów będą skuteczne. Na rynku znajdziesz środki obniżające i podwyższające pH, przy czym częściej zachodzi konieczność zmniejszenia pH. Jego wzrost to naturalne zjawisko zachodzące w wodzie basenowej.

Chlor

Zaczniemy od dezynfekcji, którą możesz przeprowadzić w swoim basenie ogrodowym na dwa sposoby. Albo z użyciem chloru, albo z wykorzystaniem metody tlenowej. To niezbędne, żeby pozbyć się bakterii i mikroorganizmów z basenu ogrodowego.

Bardzo ważne jest, aby dezynfekować wodę chlorem stabilizowanym raz w tygodniu. Kiedy woda zmieni kolor, zmętnieje lub zacznie nieprzyjemnie pachnieć, warto zastosować też chlorowanie szokowe, które przywróci jej czystość. Polega ono na zastosowaniu większej ilości preparatu, zgodnie z zaleceniami producenta.

Tabletki chlorowe multifunkcyjne 200 g Chemoform 1 kg

Tabletki chlorowe multifunkcyjne 200 g Chemoform 1 kg

52,90 zł
Skuteczna metoda na pozbycie się zarazków i bakterii z basenu. Niezbędny element każdej chemii basenowej.
Pokaż produkt

Dezynfekcja tlenowa to alternatywa dla chloru. Stosuje się wtedy aktywny tlen. Jest mniej skuteczna i może być droższa od metody chlorowej. Mimo wszystko dla osób, które nie tolerują chloru, to bardzo dobre wyjście.

Usuwanie glonów

Glony mają to do siebie, że sam regularnie stosowany chlor może sobie z nimi nie poradzić. Upał, częste kąpiele i stojąca woda to środowisko idealne do ich rozwoju. Dlatego chlorowanie szokowe i środki zwalczające glony z pewnością przydadzą Ci się podczas letniego sezonu. Antyglon warto stosować raz na trzy dni, żeby zapobiec powstawaniu glonów. Jeśli już się namnożą, trzeba zastosować większą dawkę, zgodnie z instrukcją producenta.

Antyglon ALBA Chemoform 1l

Antyglon ALBA Chemoform 1 l

32,00 zł
Preparat do usuwania glonów z basenu. Pozwala oczyścić wodę i przywrócić jej przejrzystość. Sprawdź.
Pokaż produkt
Koagulacja

Jaka chemia do basenu jest potrzebna, gdy zanieczyszczenia są tak małe, że filtr ich nie wyłapuje? Wtedy należy zastosować koagulanty, które zbijają je w większe zlepki. Te już łatwo usunąć za pomocą pompy filtrującej lub odkurzacza do basenu. Koniec z mętną wodą i mikrozabrudzeniami.

Jak zaoszczędzić na chemii basenowej?

Da się to zrobić dzięki dobrze dopasowanej do basenu pompie filtrującej. Dzięki niej pozbędziesz się ogromnej części zanieczyszczeń, zanim zdążą rozwinąć się z nich mikroorganizmy. Codzienna filtracja jest niezbędna.

Więcej o tym przeczytasz w artykule: Pompa do basenu - która da Ci najwięcej korzyści?

W oszczędnościach pomaga też czyszczenie basenu specjalnym odkurzaczem, który zbiera nieczystości z dna oraz zbierak do zanieczyszczeń, które jeszcze unoszą się na wodzie. To szybki i wygodny sposób, który daje natychmiastowe efekty i odciąża filtr w pompie.

Podsumowanie

Bez względu na to, czy masz mały czy ogromny basen ogrodowy przyda Ci się:

  • preparat obniżający pH
  • chlor
  • antyglon

Dodatkowo warto wyposażyć się w dozownik do chemii basenowej i środki do koagulacji. Dobra pompa filtrująca, przyrządy do czyszczenia basenu i pokrywa pomogą Ci zaoszczędzić na preparatach chemicznych, ale nawet wtedy nie należy z nich całkowicie rezygnować. Po takich zabiegach pozostaje już sam relaks w świeżej, lazurowej wodzie. W ten sposób zarówno basen jak i woda będą Ci służyły przez dłuższy czas.

Wyszukiwarka
Nie przegap nowości

Zapisz się na newsletter

Raz w miesiącu otrzymasz zestawienie nowych artykułów
Contact Form Demo (#1)
Sprawdź nasz sklep
Sklep z basenami
© 2022 iBaseny.pl
Polityka prywatności
Projekt strony internetowej stworzony przez Agencję UX Wzór
cross