Blog iBaseny

Pompa do basenu - która da Ci najwięcej korzyści?

29 czerwca 2021

Pomożemy Ci odpowiedzieć na pytanie, jaka pompa do basenu jest najlepsza dla Ciebie. Przedstawimy dostępne opcje i podpowiemy, co wziąć pod uwagę podczas dokonywania wyboru. Odpowiednia pompa pozwoli Ci zaoszczędzić trochę na chemii basenowej i skutecznie zadbać o przejrzystą wodę.

Więcej wskazówek dotyczących utrzymania czystej wody w basenie znajdziesz w artykule: Jak dbać o wodę w basenie? 9 przydatnych wskazówek

Pompa do basenu ogrodowego - rodzaje

Dostępne na rynku pompy różnią się przede wszystkim rodzajem filtra, wydajnością i co za tym idzie, również ceną. Jednak to nie ona powinna być głównym kryterium wyboru. Jeżeli zdecydujesz się na tańszą, lecz niedostosowaną do swojego basenu pompę, narazi Cię to na dodatkowe koszty, np. zakup większej ilości chemii basenowej, częsta wymiana wody lub filtrów, dłuższa praca urządzenia.

Pompy kartuszowe

Do tych pomp stosowane są filtry kartuszowe, na których zatrzymują się zanieczyszczenia. Taki filtr dość szybko się zapycha, więc często trzeba go płukać i wymieniać na nowy, by woda była czysta. Jest mniej wydajny szczególnie w przypadku większych nieczystości, tj. liście. Musisz się liczyć z koniecznością wymiany filtra co 2 do 3 tygodni. Tego rodzaju pompy polecane są do mniejszych basenów.

Korzyści pomp kartuszowych:

 • są tanie
 • zajmują mało miejsca
 • mają prostą budowę

Ograniczenia:

 • konieczność częstej wymiany filtra (kilka razy w sezonie)
 • mniejsza przepustowość i moc
Pompa basenowa filtrująca Bestway 2006 l/h

Pompa basenowa filtrująca Bestway 2006 l/h 

149,00 zł
Pompa filtrująca do basenów o pojemności do ponad 14 000 litrów. Uniwersalny model, który pasuje do większości basenów ogrodowych. 
Pokaż produkt
Pompa 5678 l/h basenowa filtrująca Bestway

Pompa basenowa filtrująca Bestway 5678 l/h 

329,00 zł
Pompa wyposażona w filtr kartuszowy. Na bieżąco oczyszcza wodę z zanieczyszczeń i pomaga utrzymać jej przejrzystość. Pasuje do małych i bardzo pojemnych basenów. 
Pokaż produkt

Pompy piaskowe

Tutaj filtrem jest piasek, żwir lub specjalne kulki filtracyjne. Wszystkie zanieczyszczenia większe od ziarenek piasku są zatrzymywane w filtrze. To naturalna i wydajna metoda filtracji. Przy regularnym płukaniu piasku nie będziesz musiał go wymieniać nawet przez 2 do 3 sezonów.

Korzyści pomp piaskowych:

 • rzadka wymiana filtra (raz na dwa lata)
 • dobrze radzą sobie nawet z większymi zanieczyszczeniami
 • duża moc i przepustowość
 • większa wydajność
 • dodatkowe funkcje, np. timer do programowania cykli czy podajnik chloru

Ograniczenia:

 • wyższa cena, która jednak w dłuższej perspektywie czasu się zwraca
Pompa piaskowa 3028 l/h Bestway

Pompa piaskowa 3028 l/h Bestway

485,00 zł
Pompa z filtrem piaskowym do basenów o pojemności do 18 000 litrów. Posiada dodatkowy filtr na większe nieczystości, dozownik do chemii basenowej i jest zabezpieczona przed korozją. Posłuży Ci przez lata. 
Pokaż produkt
Kulki filtracyjne do pomp piaskowych Bestway

Kulki filtracyjne do pomp piaskowych Bestway

74,90 zł
Wygodna alternatywa dla filtra piaskowego. Lekkie kulki, które nie spowalniają przepływu wody i do minimum ograniczają zużycie wody.
Pokaż produkt

Pompa kartuszowa czy piaskowa - jaka pompa do basenu będzie lepsza dla Ciebie?

Pompy kartuszowe sprawdzają się w mniejszych i średniej wielkości basenach rozporowych. Baseny stelażowe są zazwyczaj dużo pojemniejsze i potrzebują pompy o większej mocy. Dlatego mając duży basen stelażowy lepiej zdecydować się na pompę piaskową. Wtedy nie będziesz musiał pamiętać o wymianie filtra kartuszowego. Wystarczy, że na start sezonu zaopatrzysz się w filtr piaskowy i będziesz go regularnie płukał. Taki piasek posłuży Ci przez kilka sezonów.

Wydajność pompy do basenu

Pompa piaskowa do basenu ogrodowego
Świeżość wody zależy w dużej mierze od wydajności pompy basenowej

Wydajność to najważniejsze co powinieneś wziąć pod uwagę decydując, jaka pompa do basenu będzie najlepsza dla Ciebie. Najprościej mówiąc to ilość litrów wody, którą przez godzinę filtruje sprzęt. Żeby cieszyć się czystą i świeżą wodą, musi być ona przefiltrowana 3-4 razy na dobę. Dlatego im większa pojemność basenu, tym większej wydajności pompy potrzebujesz.

Wydajność pompy razem z objętością basenów, do których jest przeznaczona, możesz sprawdzić na opakowaniu lub w opisie sprzętu. Konkretna wartość wydajności zależy również od czasu, jaki będziesz poświęcał na filtrację. Przykładowo, jeśli Twój basen ma objętość 30 000 l, Ty chcesz filtrować ją 4 razy w ciągu doby i poświęcić na to 12 h, to będziesz potrzebował pompy o wydajności nie mniejszej niż 10 000 l/h.

Jak dobrać pompę do basenu?

Mężczyzna montuje pompę kartuszową, którą wybrał zastanawiając się jaka pompa do basenu będzie dla niego najlepsza
Odpowiedni dobór pompy do basenu pozwoli Ci cieszyć się świeżą wodą bez przepłacania

To, jaka pompa do basenu będzie dla Ciebie najlepsza zależy od parametrów samego basenu i Twoich oczekiwań. Dokonując wyboru weź pod uwagę przede wszystkim:

 • Wskazówki od producenta
  Producenci zazwyczaj rekomendują określone produkty do swoich basenów. Warto ich słuchać, by mieć pewność, że wybrana przez Ciebie pompa będzie kompatybilna z basenem.
 • Pojemność basenu
  Wiedząc, ile wody mieści w sobie basen, można określić potrzebną wydajność pompy.
 • Moc pompy filtrującej
  Od wielkości basenu zależy też moc pompy, która jest potrzebna do przefiltrowania wody. Za słaba nie dotrze do odległych zakątków basenu i częściej trzeba będzie wymieniać wodę. Zbyt silna za to niepotrzebnie zużyje więcej energii i tym samym narazi Cię na większe koszty. Pompę kupuje się na kilka sezonów, więc lepiej dobrze dobrać jej moc.
 • Materiały, z jakich wykonana jest pompa
  Najlepiej wybierać pompy z powłoką antykorozyjną. Żadna rdza im nie zagraża.
 • Średnicę otworu wylotowego
  Weź pod uwagę też średnicę otworu wylotowego w swoim basenie. Dobierz średnicę węża tak, by była taka sama lub troszkę szersza od otworu w basenie. Inaczej będziesz potrzebował dodatkowej złączki.
 • Budżet
  Obliczając cenę poszczególnych pomp weź pod uwagę też koszty jej użytkowania, czyli filtry, koszt energii elektrycznej potrzebnej do przefiltrowania wody, zakup chemii basenowej czy zużycie samej wody. W ogólnym rozrachunku to ma znaczenie.

Jeżeli nadal ciężko Ci określić, jaka pompa do basenu będzie dla Ciebie najlepsza, napisz do nas. Pomożemy.

Wyszukiwarka
Nie przegap nowości

Zapisz się na newsletter

Raz w miesiącu otrzymasz zestawienie nowych artykułów
Contact Form Demo (#1)
Sprawdź nasz sklep
Sklep z basenami
© 2022 iBaseny.pl
Polityka prywatności
Projekt strony internetowej stworzony przez Agencję UX Wzór
cross