Blog iBaseny

Jak znaleźć dziurę w basenie ogrodowym? 7 szybkich sposobów

4 stycznia 2022

Dziury w basenie to prawdziwa zmora dla ich właścicieli. Szczególnie uciążliwe są pęknięcia tak małe, że ciężko je dostrzec, ale jednocześnie na tyle duże, by wyciekała przez nie woda. Jeżeli zadajesz sobie właśnie pytanie: "Jak znaleźć dziurę w basenie ogrodowym szybko i bez wysiłku?" - odetchnij, bo trafiłeś w odpowiednie miejsce. Mamy dla Ciebie kilka gotowych rozwiązań tego problemu. Użyjemy przy tym artykułów gospodarstwa domowego, które z pewnością masz pod ręką.

Jak znaleźć dziurę w basenie ogrodowym dmuchanym?

Rodzina bawi się i zastanawia, jak znaleźć dziurę w basenie ogrodowym

Najczęściej to właśnie w nim dochodzi do uszkodzeń. Jeżeli dziura jest duża, zobaczysz ją gołym okiem, ale skoro czytasz ten wpis, sprawa jest bardziej skomplikowana. Na szczęście małe uszkodzenia jesteś w stanie dość szybko zlokalizować i wcale nie musisz chodzić wokół zbiornika i nasłuchiwać świstu uchodzącego powietrza. Zajęłoby Ci to wieki!

Obserwacja powierzchni wody

Zacznij od sprawdzenia, czy na tafli wody pojawiają się bąble powietrza. Jeżeli tak, to wystarczy, że sprawdzisz skąd się wydostają i gotowe - dziura znaleziona. Natomiast, jeżeli okaże się, że ich nie ma, uszkodzenie zapewne znajduje się nad powierzchnią wody, na kołnierzu lub na dnie. Na to też mamy sprawdzone sposoby.

Mydło lub płyn do mycia naczyń

Z pomocą przychodzi dobrze Ci znana mieszanka: woda z mydłem lub płynem. Dokładnie je wymieszaj w misce. Następnie rozprowadź je na powierzchni basenu gąbką lub przy użyciu butelki ze spryskiwaczem kawałek, po kawałku. Obserwuj przez około minutę, czy na kołnierzu tworzą się pęcherzyki, bańki mydlane. W miejscu ich powstawania zlokalizowane jest pęknięcie.

Folia spożywcza

Przezroczyta folia spożywcza rzadko przychodzi nam do głowy, kiedy zastawawiamy się, jak znaleźć dziurę w basenie ogrodowym, a jednak działa. Możesz zanurzyć ją w wodzie, żeby szczelnie przylegała do materiału basenu. Po przyłożeniu jej do kołnieża, wygładź ręką powstałe pęcherzyki powietrza i sprawdź, czy tworzą się nowe. Jeśli tak, masz sprawcę całego zamieszania. Jeżeli nie, sprawdź w ten sposób cały obszar kołnierza.

Jak znaleźć dziurę w basenie ogrodowym rozporowym i stelażowym

Te dwa rodzaje basenu ogrodowego są zdecydowanie bardziej odporne na uszkodzenia, ale rzecz jasna nie są niezniszczalne. Zazwyczaj problemy ze szczelnością występują w miejscach łączenia, zgrzewania materiału ścianek z dnem.

Przed rozpoczęciem szukania dziury, wyłącz pompę filtrującą i wszystkie inne elementy, które wprowadzają wodę w ruch. Upewnij się też, że ubytek wody to wina uszkodzenia basenu. Pamiętaj, że utrata wody może wiązać się również z procesami parowania, rozlewaniem jej podczas zabawy, nieszczelnością pompy filtrującej lub jej niewłaściwym podłączeniem.

Sprawdź, jaka pompa do basenu da Ci najwięcej korzyści.

Przegląd miejsca wokół basenu

Przy odrobinie szczęścia uda Ci się ograniczyć obszar poszukiwań. Przyjrzyj się dokładnie powierzchni przy basenie i wypatruj obszaru bardziej wilgotnego od innych. Woda wycieka z Twojego zbiornika, gromadząc się w konkretnym miejscu.

Barwniki spożywcze

Powoli rozsyp barwnik spożywczy na niewielkiej powierzchni wody i obserwuj, czy zostanie zassany. Powtarzaj tę procedurę do momentu, w którym sprawdzisz cały obszar basenu lub zlokalizujesz miejsce, gdzie barwnik jest zasysany - płynie razem z wyciekającą wodą. Pamiętaj, aby później dokładnie wyczyścić basen.

Test ręki

Istnieje jeszcze jedna metoda na to, jak znaleźć dziurę w basenie ogrodowym. "Przejedź" dłonią po wewnętrznej stronie ścianek zbiornika i jego dnie. Sprawdź szczególnie miejsca, w którym materiały basenu zostały zgrzane, połączone. Rób to powoli, tak by wyczuć uszkodzenie pod palcami.

Jak znaleźć dziurę w dnie basenu?

Wśród sposobów na to, jak znaleźć dziurę w basenie ogrodowym, nie mogłoby zabraknąć metod sprawdzania szczelności dna. Możesz wykorzystać opisany już wyżej test ręki lub opróżnić basen do poziomu ok. 1 cm wody i przechylać go w poszukiwaniu wycieku. Wystarczy, że nachylisz się, by widzieć dno z zewnętrznej strony i sprawdzisz, gdzie dokładnie cieknie woda albo będziesz obserwował wnętrze basenu w poszukiwaniu charakterystycznego lejka, który tworzy się podczas zasysania wody.

Jak chronić basen przed uszkodzeniami w przyszłości?

  • Dokładnie oczyść powierzchnię, na której chcesz umieścić basen, pozbądź się patyków, kamieni i innych elementów, które mogą przedziurawić dno;
  • Podłóż pod basen odpowiednią matę;
  • Przykryj go pokrywą basenową, by zapobiec uszkodzeniom spowodowanym spadającymi gałązkami;
  • Upewnij się, że przed wejściem do basenu wszyscy zdjęli biżuterię;
  • Umieść basen w miejscu niedostępnym dla zwierząt;
  • Po zakończonym sezonie dokładnie oczyść i wysusz basen przed jego złożeniem;
  • Przechowuj go w pokrowcu lub pudełku, koniecznie w suchym miejscu.
Mata piankowa pod basen

Mata piankowa pod basen 78x78 cm 9 szt. Bestway 58636 

109,00 zł
Mata zabezpieczy dno basenu i sprawi, że poczujesz pod stopami przyjemną miękkość.
Pokaż produkt
Kobieta w basenie, zadowolona z wyboru basenu ogrodowego

Pokrywa do basenu stelażowego i rozporowego 305 cm Bestway 58036

59,00 zł
Dzięki pokrywie zabezpieczysz basen przed zanieczyszczeniami i nie bedziesz go musiał tak często czyścić.
Pokaż produkt
Kobieta w basenie, zadowolona z wyboru basenu ogrodowego

Pokrywa solarna do basenu 366 cm Bestway 58242 

125,00 zł
Pokrywa solarna pomoże Ci utrzymać ciepłą wodę w basenie przez dłuższy czas, bez konieczności jej podgrzewania.
Pokaż produkt

Jak naprawić przedziurawiony basen?

Wiesz już, jak znaleźć dziurę w basenie ogrodowym. Czas więc na jej zaklejenie i ostateczne pozbycie się problemu. Większość basenów jest wyposażonych w zestaw naprawczy. Wystarczy nakleić łatkę i gotowe.

Wyczyść, odtłuść i oszusz miejsce wokół dziury. Naklej na nią łatkę naprawczą tak, by szczelnie zakryła uszkodzenie i najlepiej - objęła jeszcze kilka centymetrów powierzchni wokół niego. Mocno dociśnij łatkę, przyciskając ją do basenu przez ok. 2 godziny. Możesz do tego wykorzystać obciążenie. Dobrze, jeśli odczekasz kilkanaście godzin przed ponownym korzystaniem ze zbiornika. Wtedy będziesz miał pewność, że klej dokładnie połączył łatkę z basenem. Dobrej zabawy!

Wyszukiwarka
Nie przegap nowości

Zapisz się na newsletter

Raz w miesiącu otrzymasz zestawienie nowych artykułów
Contact Form Demo (#1)
Sprawdź nasz sklep
Sklep z basenami
© 2022 iBaseny.pl
Polityka prywatności
Projekt strony internetowej stworzony przez Agencję UX Wzór
cross