Blog iBaseny

Jak wyklarować wodę w basenie?

9 września 2022

Zielona woda w basenie stanowi spory problem dla jego użytkowników. Na szczęście istnieją sposoby abyś mógł szybko sobie z tym poradzić, stosując przy tym odpowiednie środki. Jak wyklarować wodę w basenie? Poznaj kilka skutecznych sposobów.

Zielona woda w basenie i filtrowanie

Zielona woda w basenie może pojawiać się często w naszym ogrodowym basenie poprzez nieefektywne filtrowanie. Bardzo często producenci basenów ogrodowych sprzedają pompy o zbyt małej mocy. Wtedy jesteśmy zmuszeni do samodzielnego zakupu urządzenia, dzięki któremu skutecznie wyczyścimy basen ogrodowy.

Pamiętajmy, że największą skuteczność w oczyszczaniu wody basenowej daje nam filtr piaskowy. Filtr piaskowy jest podstawą w drodze do krystalicznej wody w naszym basenie.

Na jakiej zasadzie działa filtr piaskowy? W przypadku basenów przydomowych najczęściej na ich powierzchni umieszczony jest skimmer, który zasysa wodę do układu. W jego wnętrzu znajduje się pierwszy filtr, który wyłapuje wszystkie większe zanieczyszczenia pływające na powierzchni wody. Następnie woda przepływa do pompy, która posiada kolejny filtr. Zadaniem filtrów jest wyłapywanie większości drobnych zanieczyszczeń. Woda jest już w ten sposób oczyszczona z wszelkich brudów, ale nie jest jeszcze uzdatniona.

Kobieta w basenie, zadowolona z wyboru basenu ogrodowego

Pompa piaskowa do basenów 5678 L/h Bestway 58497

624,90 zł
Pompa o wydajności 5678 l/godzinę pomoże oczyścić basen z pływających w nim zabrudzeń jest idealna do basenów o pojemności od 1 100, aż do 39 300 litrów.
Pokaż produkt

Jak wyklarować wodę w basenie? Z pomocą przychodzi witamina C do basenu

Kolejnym sposobem, który pomaga przy oczyszczaniu wody w basenie, jest zastosowanie witaminy C. Jeżeli chcemy aby woda w naszym basenie ogrodowym była czysta, to koniecznie powinniśmy spróbować zastosować roztwór na bazie tej witaminy. Witamina C spowoduje redukcję żelaza zawartego w wodzie. Gdy woda staje się mętna i chcemy sięgnąć po domowe sposoby, to wlanie roztworu z witaminy C będzie dobrym sposobem na obniżenie pH wody.

Należy wcześniej wykonać roztwór z wodą, według proporcji wskazanych przez producenta. Po użyciu roztworu woda w basenie stanie się czysta i przejrzysta. Należy pamiętać, że witamina C bardzo mocno obniża pH wody, przez co konieczne będzie zastosowanie preparatów, które podwyższą jej odczyn.

Chlorowanie kontra zielona woda w basenie

Zielona woda w basenie pojawia się przez rozwój żywych mikroorganizmów. Mogą pojawić się nagle, szczególnie w czasie ciepłych, letnich dni. Warto zwrócić uwagę, że chlorowanie wody basenowej to nie tylko klarowanie wody, ale też skuteczna dezynfekcja basenu z groźnych bakterii oraz grzybów.

Chlor doskonale poradzi sobie z zieloną wodą. Możemy zastosować tzw. szokową dawkę chloru. W tym celu stosuje się specjalne preparaty, których stężenie zostało szczegółowo wyliczone. Zabieg powinniśmy stosować raz na dwa tygodnie. Dzięki temu profilaktycznie zapobiegamy ponownemu zabrudzeniu się wody.

Problem ogniska glonów w basenie powodują:

 • niski poziom chloru w basenie
 • brak systematycznego lub całkowitego stosowania środków takich jak antyglon w basenie
 • wysoka temperatura wody
 • brak odpowiedniej czystości w basenie i zaniechanie
 • nieodpowiedni lub za krótki czas filtracji
Kobieta w basenie, zadowolona z wyboru basenu ogrodowego

Chemochlor Multi - tabletki 200g 1 kg 

52,90 zł
Wielofunkcyjne tabletki chlorowe do dezynfekcji wody basenowej.
Pokaż produkt

Aktywny tlen do basenu kontra brudna i mętna woda w basenie

Jeśli woda w basenie staje się mętna, a nasza skóra źle znosi chlorowanie możemy zastosować alternatywną metodę dezynfekcji wody. Jest nim aktywny tlen. Jest to skuteczna metoda, jeżeli chcemy za wszelką cenę uniknąć preparatów mogących wywołać ewentualne alergie.

Woda chlorowana ma charakterystyczny oraz intensywny zapach, który może podrażniać drogi oddechowe. Dzieje się tak jeśli zastosujemy słaby jakościowo chlor do basenu oraz złe dawkowanie. Przy stosowaniu aktywnego tlenu problem nie występuje, jednak jest mniej skuteczny.

Kobieta w basenie, zadowolona z wyboru basenu ogrodowego

Aquablanc 02 Aktywny tlen Granulat 1kg Chemoform

69,00 zł
Chemoform Aquablanc O2 to aktywny granulat tlenowy służący do bezchlorowej dezynfekcji wody w basenach prywatnych.
Pokaż produkt

Odpowiednie pH wody w basenie

Powodem występowania mętnej wody w basenie jest często twardość wody, dlatego powinniśmy zwracać uwagę na jej poziom pH. Warto zaopatrzyć się w środki które umożliwią stabilizację wody. 

Zbyt twarda woda, może również doprowadzić do uszkodzenia filtrów. Aby oczyścić basen z kamienia, należy skorygować poziom pH wody do wartości optymalnej czyli ok 7,2.

Kobieta w basenie, zadowolona z wyboru basenu ogrodowego

Paski testowe do wody, Tester pH 3w1 Bestway 58142

19,99 zł
Tester do sprawdzania wody to pakiet pasków, które pomogą określić zasadowość wody oraz ilość zawartego w niej chloru. 
Pokaż produkt

Inne sposoby na wyczyszczenie brudnej wody w basenie

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie lamp ultrafioletowych. Promienie UV uderzają bezpośrednio w kod genetyczny mikroorganizmów, które rozwijają się w basenie. Niestety takie rozwiązanie może okazać się zbyt drogie, szczególnie w przypadku niedużych basenów.

Ozonowanie jest rozwiązaniem droższym niż chlorowanie, ale także bardzo skutecznym. Specjalne ozonatory do wody świetnie ją zdezynfekują. Ponadto ozonowanie jest bezpieczne dla osób uczulonych na chlor.

Aby zadbać o to by woda w Twoim basenie była zawsze oczyszczona należy wykonywać te czynności regularnie:

 • Sprawdź poziom pH wody basenowej i chloru. Jeżeli jest to konieczne – przywróć odpowiednie pH wody.
 • Sprawdź filtr pompy. Możesz wymienić wkład kartuszowy lub wykonaj tzw. płukanie wsteczne filtra piaskowego.
 • Zastosuj chlorowanie szokowe.
 • Zastosuj chemię basenową odpowiedniego rodzaju i we właściwej ilości (głównie dodanie chloru, a potem środka flokującego).
 • Skorzystaj z odkurzaczy do basenów i usuń glony zalegające na ścianach i dnie.
 • Włącz filtrację wody w basenie.

Podsumowanie

Znasz już sposoby na zapobieganie zanieczyszczeniom w Twoim basenie. Mamy nadzieję, że ten wpis okazał się pomocny i krok po kroku będziesz stosował środki prewencyjne aby nie dopuścić ponownie do zmętnienia i zazielenienia wody w Twojej domowej strefie relaksu.

Przeczytaj również Jak dbać o basen ogrodowy, żeby przetrwał wiele sezonów? Lista kontrolna.

pH wody w basenie
Wyszukiwarka
Nie przegap nowości

Zapisz się na newsletter

Raz w miesiącu otrzymasz zestawienie nowych artykułów
Contact Form Demo (#1)
Sprawdź nasz sklep
Sklep z basenami
© 2022 iBaseny.pl
Polityka prywatności
Projekt strony internetowej stworzony przez Agencję UX Wzór
cross