Blog iBaseny

Jak wyczyścić zieloną wodę w basenie?

13 marca 2023

Czysta i przejrzysta woda w basenie to marzenie każdego posiadacza basenu, jednak nie zawsze jest łatwo utrzymać ją w takim stanie. Zielona woda w basenie to częsty problem, z którym spotykają się ludzie posiadający baseny, szczególnie w okresie letnim. Problem ten jest zazwyczaj spowodowany rozmnażaniem się glonów, co może być wynikiem niedostatecznego utrzymania czystości wody, zbyt słabego systemu filtracji, a nawet złej jakości chemikaliów. W tym artykule omówimy sposoby na to, jak wyczyścić zieloną wodę w basenie.

Przed przystąpieniem do czyszczenia zielonej wody w basenie należy określić przyczynę problemu. Należy również zapewnić odpowiednie narzędzia i produkty do czyszczenia wody, w tym filtry, odkurzacze basenowe, chemikalia i testery wody.

Przyczyny zielonej wody w basenie

Badania przeprowadzone przez Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom wykazały, że kontakt ze zieloną wodą w basenie może prowadzić do wystąpienia różnych chorób skóry, takich jak dermatitis, egzema i łuszczyca. Zieleń w wodzie basenowej może również prowadzić do podrażnienia oczu, nosa i gardła, a także do problemów z oddychaniem u osób z astmą lub innymi chorobami układu oddechowego.

Ponadto, zielona woda w basenie może zawierać bakterie, wirusy i inne mikroorganizmy, które mogą prowadzić do różnych chorób, takich jak zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc i biegunka. Dlatego ważne jest, aby utrzymywać czystość wody w basenie i regularnie testować jej jakość, aby zapobiec powstawaniu zielonej wody i chronić zdrowie użytkowników basenu.

Istnieje wiele przyczyn zielonej wody w basenie, a najczęstsze z nich to:

1. Brak utrzymania czystości wody

Jednym z głównych powodów powstawania zielonej wody w basenie jest brak utrzymania czystości wody. Woda w basenie musi być regularnie czyszczona, aby zapobiec rozmnażaniu się glonów i innych mikroorganizmów, które powodują zieloną wodę. Należy regularnie usuwać zanieczyszczenia z powierzchni wody, takie jak liście, gałęzie drzew, owady i inne zanieczyszczenia.

Ponadto, woda w basenie musi być regularnie odkurzana, aby usunąć zanieczyszczenia z dna basenu. Woda w basenie musi również być odpowiednio zbilansowana, co oznacza, że poziom pH, twardości wody i alkaliczności musi być odpowiednio ustawiony. Należy również zapewnić odpowiednie utrzymywanie czystości filtra, aby zapobiec zatykaniu i nieskutecznemu oczyszczaniu wody. Brak utrzymania czystości wody jest jednym z najczęstszych powodów powstawania zielonej wody w basenie i należy poświęcić mu odpowiednią uwagę, aby zapobiec temu problemowi.

2. Słaby system filtracji

Innym powodem powstawania zielonej wody w basenie jest słaby system filtracji. System filtracji w basenie jest niezbędny do utrzymywania czystości wody, ponieważ usuwa zanieczyszczenia, takie jak liście, owady, kurz i glony. Jeśli system filtracji w basenie jest niewystarczający lub uszkodzony, to nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej ilości czystej wody w basenie, co prowadzi do powstawania zielonej wody. Dlatego ważne jest, aby system filtracji w basenie był odpowiednio dobrany do rozmiaru basenu i działał prawidłowo.

Należy regularnie czyszczenie filtra, aby zapewnić jego skuteczne działanie i zapobiec zatykaniu. W przypadku awarii systemu filtracji, należy jak najszybciej podjąć działania naprawcze, aby zapobiec dalszemu pogorszeniu jakości wody w basenie. Warto pamiętać, że system filtracji w basenie jest kluczowy dla utrzymania czystości wody i powinien być odpowiednio utrzymywany i naprawiany w razie potrzeby.

Kobieta w basenie, zadowolona z wyboru basenu ogrodowego

Pompa filtrująca do basenów 3028 L/h Bestway 58386

169,00 zł
Pompa filtracyjna marki Bestway o wydajności 3028l/h. Pompy filtracyjne to urządzenie, które odpowiada za utrzymanie czystości wody w Twoim basenie ogrodowym. Jest nie tylko łatwa w montażu, ale i w późniejszej obsłudze.
Pokaż produkt

3. Zła jakość chemikaliów

Używanie złej jakości lub niewłaściwej ilości chemikaliów może wpłynąć na jakość wody w basenie, co może prowadzić do zielonej wody. Chemikalia do basenów, takie jak chlor, brom, algi i pH, są niezbędne do utrzymania czystości wody w basenie. Jednak używanie zbyt małej lub zbyt dużej ilości chemikaliów może wpłynąć na jakość wody w basenie i prowadzić do powstawania zielonej wody. Ważne jest, aby używać specjalistycznych chemikaliów do basenów, które są przeznaczone do danego rodzaju basenu i odpowiednio dozowane.

Należy również okresowo przetestować jakość wody i dostosować poziom chemikaliów do odpowiedniego poziomu pH i alkaliczności. Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie chemikalia i w jakiej ilości należy stosować, warto skonsultować się z profesjonalnym specjalistą od basenów, który pomoże w doborze odpowiednich produktów i ich stosowaniu. Odpowiednie stosowanie chemikaliów do basenów jest kluczowe dla utrzymania czystości wody i zapobiegania powstawaniu zielonej wody w basenie.

5. Czyszczenie filtra

Regularne czyszczenie filtra jest niezbędne do utrzymania czystości wody w basenie. Należy upewnić się, że filtr działa prawidłowo i nie jest zatkany. W przypadku brudu i zanieczyszczeń zwiększa się obciążenie filtra, co może prowadzić do nieskutecznego oczyszczania wody w basenie i powstawania zielonej wody. Filtr w basenie należy regularnie czyścić i wymieniać, jeśli jest uszkodzony lub zbyt zużyty.

Zatem jak wyczyścić zieloną wodę w basenie?

Wyczyścienie zielonej wody w basenie może być czasochłonne i wymagać wiele pracy, ale jest to niezbędne do utrzymania czystości wody i zapewnienia bezpieczeństwa dla użytkowników basenu. Najlepiej jest zapobiegać powstawaniu zielonej wody poprzez regularne utrzymywanie czystości wody i odpowiednie użytkowanie systemu filtracji.

Mężczyzna czyści basen wiedząc jak wyczyścić zieloną wodę w basenie
Kobieta w basenie, zadowolona z wyboru basenu ogrodowego

Zestaw do czyszczenia basenu Aquaclean Bestway 58234

209,00 zł
Zestaw do czyszczenia basenów składający się z kilku elementów m.in. rozkładanego kija teleskopowego o całkowitej długości 279 cm, sita do wyławiania zanieczyszczeń (liście, trawa itp), szczotki stanowiącej odkurzacz podłączany do pompy.
Pokaż produkt

1. Użycie flokulantu

Flokulant to produkt chemiczny, który pomaga usunąć zanieczyszczenia z wody w basenie, takie jak glony, kurz, tłuszcz i inne zanieczyszczenia, które nie mogą być usunięte za pomocą systemu filtracji. Flokulant działa poprzez łączenie mniejszych cząstek w większe skupiska, co ułatwia ich usunięcie z wody.

Po dodaniu flokulantu do wody w basenie, należy poczekać, aż skupiska zanieczyszczeń opadną na dno, a następnie usunąć je z dna basenu przy pomocy odkurzacza basenowego. Flokulant jest szczególnie skuteczny w przypadku basenów, które są narażone na duże ilości zanieczyszczeń, takie jak baseny zlokalizowane w pobliżu dróg, gdzie jest dużo pyłu i brudu.

2. Użycie algicydu

Algicyd jest produktem chemicznym, który zapobiega rozwojowi glonów w basenie. Można go dodać do wody w basenie zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Algicyd jest szczególnie skuteczny w przypadku basenów, które są narażone na dużą ilość promieni słonecznych, co sprzyja rozwojowi glonów. Warto jednak pamiętać, że zbyt duża ilość algicydu może prowadzić do problemów ze skórą i oczami podczas kąpieli w basenie. Należy stosować algicyd z umiarem i zgodnie z zaleceniami producenta.

Kobieta w basenie, zadowolona z wyboru basenu ogrodowego

Preparat glono, grzybo i bakteriobójczy ALBA 1L

32,00 zł
Jeśli korzystasz z basenu, ale narzekasz na klarowność wody, to wypróbuj preparat glono-, grzybo- i bakteriobójczy Alba. Szczególnie docenią go właściciele basenów ogrodowych. Wysokoskoncentrowany płyn szybko poradzi sobie z zanieczyszczeniami i odzyskasz krystalicznie czystą wodę w basenie!
Pokaż produkt
Kobieta w basenie, zadowolona z wyboru basenu ogrodowego

Chemochlor T Granulat 65 1kg

54,90 zł
Jeśli szukasz wygodnego i szybkiego sposobu na zdezynfekowanie wody w swoim przydomowym basenie, mamy dla Ciebie wielofunkcyjny granulat chlorowy Chemochlor. Jego producent to profesjonalna firma, która na co dzień zajmuje się chemią, a technologia basenowa nie ma przed nią tajemnic. Zadbaj więc o bezpieczeństwo i zdrowie swoje oraz swoich bliskich podczas wakacji i skorzystaj ze sprawdzonego wsparcia doświadczonych profesjonalistów.
Pokaż produkt

3. Użycie promieniowania UV

Promieniowanie UV to skuteczna metoda usuwania bakterii, wirusów i innych mikroorganizmów z wody w basenie. Promieniowanie UV działa poprzez przepuszczanie wody przez lampę UV, która zabija bakterie i mikroorganizmy, pozostawiając wodę czystą i bezpieczną do użytku.

Promieniowanie UV jest skutecznym sposobem na usunięcie glonów z wody w basenie i nie wymaga użycia chemikaliów. Należy jednak pamiętać, że promieniowanie UV nie usuwa zanieczyszczeń z wody, takich jak liście czy gałęzie drzew, które muszą być usuwane w inny sposób.

4. Współpraca z profesjonalistami

W przypadku poważnych problemów z zieloną wodą w basenie, warto skonsultować się z profesjonalnym specjalistą od basenów. Specjalista może pomóc w wyborze odpowiednich chemikaliów i urządzeń do utrzymania czystości wody w basenie oraz zdiagnozować i rozwiązać problemy z systemem filtracji.

Warto również skorzystać z usług specjalisty w przypadku pierwszego uruchomienia basenu lub jesienią, przed zimowaniem basenu. Współpraca z profesjonalistą może pomóc w utrzymaniu czystości i bezpieczeństwa wody w basenie oraz przedłużyć żywotność systemu filtracji i innych urządzeń.

FAQ

Czy zielona woda w basenie jest niebezpieczna dla zdrowia?

Zielona woda w basenie może być niebezpieczna dla zdrowia, ponieważ może zawierać bakterie i mikroorganizmy, które mogą powodować choroby.

Jak często należy testować wodę w basenie?

Wodę w basenie należy testować co najmniej raz w tygodniu, aby określić poziom pH i alkaliczności.

Czy odkurzanie basenu jest konieczne, jeśli korzysta się z systemu filtracji?

Tak, odkurzanie basenu jest konieczne, nawet jeśli korzysta się z systemu filtracji. System filtracji nie usuwa zanieczyszczeń z dna basenu.

Czy można używać zwykłych chemikaliów gospodarstwa domowego do czyszczenia basenu?

Nie, należy używać specjalistycznych chemikaliów do czyszczenia basenu z zielonej wody.

Jak często należy czyścić filtr w basenie?

Filtr w basenie należy czyścić co najmniej raz w tygodniu, aby zapewnić jego prawidłowe funkcjonowanie.

Czy promieniowanie UV jest bezpieczne dla zdrowia?

Tak, promieniowanie UV jest bezpieczne dla zdrowia i jest skuteczną metodą zabijania bakterii i mikroorganizmów w wodzie w basenie.

Czy można samodzielnie rozwiązać problem zielonej wody w basenie?

Tak, można samodzielnie rozwiązać problem zielonej wody w basenie, ale czasami może to wymagać pomocy profesjonalnego specjalisty od basenów.

Czy można zapobiec powstawaniu zielonej wody w basenie?

Tak, można zapobiec powstawaniu zielonej wody w basenie poprzez regularne utrzymywanie czystości wody, odpowiednie użytkowanie systemu filtracji i stosowanie odpowiednich chemikaliów.

Jakie są najskuteczniejsze metody usuwania zielonej wody w basenie?

Najskuteczniejsze metody usuwania zielonej wody w basenie to testowanie wody, usuwanie zanieczyszczeń, czyszczenie filtra, użycie algicydu, odkurzanie basenu, użycie flokulantu, użycie promieniowania UV oraz współpraca z profesjonalistami.

Podsumowanie

Czysta i przejrzysta woda w basenie to marzenie każdego posiadacza basenu. Niestety, zielona woda w basenie może być częstym problemem, ale istnieje wiele skutecznych metod na jej usunięcie. Dzięki temu artykułowi dowiedziałeś się jak wyczyścić zieloną wodę w basenie. Ważne jest, aby regularnie utrzymywać czystość wody, korzystać z odpowiedniego systemu filtracji oraz stosować odpowiednie chemikalia. W przypadku problemów z zieloną wodą w basenie, warto skonsultować się z profesjonalnym specjalistą od basenów. Więcej znajdziesz naszym sklepie: Baseny i akcesoria Bestway.

Źródło badań: Centers for Disease Control and Prevention (CDC), "Swimming Pools, Hot Tubs, and Water Playgrounds: Healthy Swimming/Recreational Water"

Wyszukiwarka
Nie przegap nowości

Zapisz się na newsletter

Raz w miesiącu otrzymasz zestawienie nowych artykułów
Contact Form Demo (#1)
Sprawdź nasz sklep
Sklep z basenami
© 2022 iBaseny.pl
Polityka prywatności
Projekt strony internetowej stworzony przez Agencję UX Wzór
cross