Blog iBaseny

Jak spuścić wodę z basenu stelażowego?

23 listopada 2022

Jak spuścić wodę z basenu stelażowego?

Jak spuścić wodę z basenu stelażowego? Odpowiedź na to pytanie przyda nam się nie tylko jesienią, ale także za każdym razem, kiedy chcemy wyczyścić ściany niecki. Cała procedura będzie wyglądała podobnie.

Ciepły sezon letni w Polsce trwa dosyć krótko, dlatego musimy pamiętać o tym, że basen wymaga przygotowania i zabezpieczenia na zimę. Rozpoczynamy od spuszczenia z niego wody, następnie od wyczyszczenia ścianek basenu i zabezpieczenia go przed zanieczyszczeniami z powietrza lub złożenia basenu na czas zimowy.

Sezon letni zakończony – jak opróżnić basen z wody? Wodę z basenu stelażowego spuszcza się odkręcając zawór spustowy na dnie lub bocznej ściance bądź używając pompy do wypompowywania wody. Warto jednak wcześniej zaplanować, gdzie zostanie wylana tak duża ilość wody, aby nie wyrządzić szkód na tarasie lub w ogrodzie.

Zobacz też Gdzie wylać wodę z basenu? Czy zaszkodzi ona roślinom lub trawie?

Następnie, gdy basen ogrodowy stelażowy jest już pozbawiony wody basenowej należy wyczyścić zbiornik wodą i zmieszać ją z odpowiednią ilością produktów do czyszczenia basenu. Najlepiej jest zmieszać detergent w wodzie. Jeśli wlejesz detergent bezpośrednio na powierzchnię ścian lub dna basenu, może to spowodować powstanie plam na wskutek zaniku koloru. Basen powinien być pozbawiony wszystkich zabrudzeń.

Kolejnym etapem, jest wstępne przetarcie wnętrza basenu bawełnianym ręcznikiem, a potem pozostawienie go do całkowitego wyschnięcia.

Po wyschnięciu basenu, należy go złożyć i przechowywać w suchym i ciepłym pomieszczeniu.

Pompa do wypompowania wody z basenu

Po wykonaniu tego typu czynności basen ogrodowy będzie nam służyć przez wiele letnich sezonów. Jeśli jednak nasz basen ogrodowy nie posiada zaworu spustowego pomocna będzie pompa do wypompowania wody z basenu.

jak spuścić wodę z basenu stelażowego
Kobieta w basenie, zadowolona z wyboru basenu ogrodowego

Basen Stelażowy 457x122 cm Zestaw 9w1 Bestway 56438

1 769,00 zł
Prywatny ogrodowy basen jest na tyle obszerny iż bez problemu będą mogły korzystać z niego dzieci wraz z rodzicami. Basen stelażowy wykonany z metalowej konstrukcji odpornej na deszcz i zmienne warunki atmosferyczne. 
Pokaż produkt

Basen stelażowy - czy należy spuszczać wodę z basenu?

Mroźne temperatury w zimie niekorzystnie wpływają na elementy basenów ogrodowych. Ściany niecki pod wpływem mrozów najprawdopodobniej popękają, może dojść do uszkodzenia dysz czy skimmerów.
W kolejnym sezonie letnim basen może okazać się nieszczelny i będzie nadawał się tylko do wyrzucenia.

Niektórzy producenci, zamieszczają informację w instrukcji obsługi, aby nie spuszczać wody z basenu całkowicie. Zależne jest to jakim basenem dysponujemy. Należy spuścić wodę z basenu do poziomu około 10-16 cm poniżej wlotu skimmera, dzięki czemu zabezpieczymy ściany niecki, przed popękaniem w czasie silnych mrozów.

Jeżeli nie zabezpieczymy szczelnie wody basenowej to prawdopodobnie woda ulegnie poważnym zabrudzeniom, zmieni kolor, pH, stanie się mętna i będzie wymagała całkowitej wymiany.

Aby zapobiec uszkodzeniu dodatkowego sprzętu do basenu, należy je na czas zimy oczyścić i schować je w suche miejsce. Pamiętaj także, że basen stelażowy wymaga pozbycia się brudu i osadu, który pozostał na ścianach niecki.
Po wykonaniu tego typu zabiegów basen ogrodowy będzie nam służyć przez wiele sezonów.

basen stelażowy

Basen ogrodowy stelażowy - Co zrobić z pozostałą w basenie wodą?

Co zrobić z pozostałą w basenie wodą? Jeżeli planujemy przygotowanie basenu na zimę to nie możemy pozostawić wody w basenie stelażowym bez przygotowania. Aby zapobiec zabrudzeniom i uszkodzeniom ścian i dna basenu potrzebne nam będą do zastosowania środki zmiękczające wodę, zawierające długotrwale działający algicyd. Dzięki temu sprzątanie na wiosnę będzie szybsze i skuteczniejsze.

Warto również zadbać o nasz basen ogrodowy stelażowy i do basenu wrzucić kilka pływających przedmiotów, takich jak plastikowe butelki, czy inne pojemniki. Zaabsorbują one siłę wytwarzaną przez pływający lód.

Przygotowanie basenu ogrodowego na sezon zimowy

Podsumowanie

Najprostszym sposobem na spuszczenie wody z basenu jest zaopatrzenie się w pompę. Nie jest to droga inwestycja, ale z pewnością ułatwia korzystanie z basenu. Pompę wody można stosować w większości niecek, niezależnie od modelu.

Przygotowanie basenu na zimę jest absolutną koniecznością. Jeżeli chcemy cieszyć się naszym basenem jak najdłużej, ważne jest aby po zakończonym sezonie letnim dobrze przygotować nasz basen na nadchodzący sezon zimowy.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny.

Zobacz też Czy basen stelażowy można zostawić na zimę? 7 prostych kroków

pompa do wypompowania wody z basenu
Wyszukiwarka
Nie przegap nowości

Zapisz się na newsletter

Raz w miesiącu otrzymasz zestawienie nowych artykułów
Contact Form Demo (#1)
Sprawdź nasz sklep
Sklep z basenami
© 2022 iBaseny.pl
Polityka prywatności
Projekt strony internetowej stworzony przez Agencję UX Wzór
cross