Blog iBaseny

Jak rozłożyć basen stelażowy Bestway krok po kroku?

21 kwietnia 2022

Nic nie zastąpi instrukcji dołączonej do Twojego basenu, ale mamy kilka praktycznych wskazówek, jak rozłożyć basen stelażowy Bestway, żeby kąpiel w nim była dla Ciebie czystą przyjemnością. Podpowiemy też, co zrobić po rozłożeniu zbiornika, żeby móc od razu bezpiecznie i wygodnie z niego korzystać.

Jak przygotować się do rozkładania basenu?

Matka i córka kąpią się w basenie stelażowym

Jest kilka kroków, które musisz zrobić jeszcze przed wyjęciem swojego basenu z pudełka. Po pierwsze wybierz odpowiednie miejsce i równą, wypoziomowaną powierzchnię. Usuń wszystkie kamyki, gałązki i inne przedmioty, które mogłyby uszkodzić dno basenu lub utworzyć uciążliwe nierówności. Pamiętaj, że ciężar wody, jaka znajdzie się w Twoim basenie, będzie naciskał z dużą siłą na podłoże. Wyczujesz więc pod stopami wszystkie wybrzuszenia.

Więcej o tym, jak wybrać i przygotować miejsce pod basen, przeczytasz w artykule: Na czym postawić basen ogrodowy, żeby kąpiel była jeszcze przyjemniejsza?

Kiedy już przyszykujesz odpowiednią przestrzeń, upewnij się, że masz pod ręką wszystkie elementy, których potrzebujesz żeby rozłożyć basen stelażowy i wygodnie z niego korzystać. Zrób to nawet wtedy, kiedy kupiłeś gotowy zestaw. Oto, co warto posiadać, oprócz samego zbiornika, już na starcie swojej basenowej przygody:

 • pompa filtrująca - bez niej woda szybko straci świeżość;
 • mata pod basen - pomoże utrzymać temperaturę wody i zapewni większy komfort;
 • pokrywa basenowa - zabezpieczy przed wpadaniem do basenu np. gałązek i liści z drzew;
 • dozownik chemii - ochroni materiał niecki przed uszkodzeniami spowodowanymi nieodpowiednim aplikowaniem środków uzdatniających wodę;
 • chemia basenowa - wyposaż się szczególnie w paski do sprawdzania kondycji wody, chlor i koagulant;
 • zestaw do czyszczenia basenu - oszczędzi koszty częstszego stosowania specjalistycznej chemii.

Jak rozłożyć basen stelażowy Bestway?

Baseny stelażowe rozkłada się dłużej niż baseny rozporowe, ale są one jednocześnie bardziej stabilne, właśnie dzięki stelażowi. Omówimy teraz krok po kroku, jak rozłożyć basen stelażowy Bestway.

Basen stelażowy 305x76 cm zestaw 13w1 Bestway 56408

Basen stelażowy 305x76 cm Bestway zestaw 13w1

635,00 zł
Wszystkie najważniejsze elementy, które pozwolą Ci sprawnie rozłożyć basen i od razu zadbać o wyregulowanie wody przed pierwszą kąpielą.
Pokaż produkt
Basen stelażowy 412x201x122 cm zestaw 8w1 Bestway 56457

Basen stelażowy 412x201x122 cm zestaw 8w1 Bestway

1 999,00 zł
Solidny, duży basen ogrodowy dla każdego, kto lubi mieć dla siebie sporo miejsca. W takim zbiorniku można nurkować, uczyć dzieci pływać i swobodnie wypoczywać.
Pokaż produkt

I. Rozłóż matę i połóż na niej nieckę basenu

Rozkładając basen upewnij się, że otwory: wlotowy i wylotowy, do których na dalszych etapach podłączysz pompę filtrującą, znajdują się w tym miejscu, w którym chciałeś. Zastanów się, gdzie najwygodniej bedzie Ci postawić pompę. Miej też na uwadze, żeby jej kabel sięgał bezpośredniego źródła prądu. Zdecydowanie warto unikać przedłużaczy!

Na tym etapie jeszcze nie podłączasz pompy, ale musisz wiedzieć, gdzie ma stać. Zawory wlotowe w basenie zabezpiecz zatyczkami i upewnij się, że korek spustowy jest porządnie dokręcony. Inaczej podczas napełniania basenu wodą, będzie przeciekał.

II. Zamontuj stelaż

Zacznij od górnych rurek i wsuń je do rękawów. Każdą kolejną połącz z poprzednią, upewniając się, że zawleczki sprężynowe są odpowiednio umieszczone. Jeżeli do basenu dołączone są uszczelki, je też przymocuj.

Teraz czas na dołączenie reszty stelażu - podpór. Włóż je w rękawy na dnie basenu lub jego bocznych ścianach i połącz z górnymi rurkami. Twój basen już stoi. Wypchnij teraz wszystkie rogi niecki na zewnątrz i zacznij wlewać wodę.

III. Napełnij basen wodą

Kiedy już w Twoim zbiorniku będzie trochę wody na dnie, wejdź do niego i naciągnij dno zaczynając od środka i kierując się w stronę krawędzi. To jedyny moment, kiedy możesz wyprostować ewentualne zagięcia. Warto to zrobić, bo są one zwyczajnie niewygodne, a nawet irytujące.

IV. Podłącz pompę filtrującą

Kiedy już basen będzie napełniony, czas podłączyć pompę. Złóż ją zgodnie z instrukcją i podłącz rury do basenu. Następnie włóż wtyczkę do prądu i podczas pracy pompy nie korzystaj z basenu - to niebezpieczne. Za każdym razem, kiedy urządzenie będzie podłączone do prądu, kąpiel nie wchodzi w grę.

O co zadbać zaraz po rozłożeniu basenu ogrodowego?

Dozownik chemii basenowej - pływak

Skoro już wiadomo, jak rozłożyć basen stelażowy Bestway, czas pójść o krok dalej. Żeby kąpiel była zdrowa i bezpieczna dla naszej skóry, trzeba jeszcze odpowiednio przygotować wodę.

Co to dokładnie oznacza? Przede wszystkim sprawdź obecny stan wody. Możesz do tego wykorzystać specjalne paski testowe, dzięki którym zbadasz poziom pH, chloru i całkowitą zasadowość. Porównaj je z normami:

 • prawidłowe pH: 7.0-7.4
 • właściwa zawartość chloru: 0.3-0.6 mg/l

Pamiętaj również o przefiltrowaniu wody. Bardziej szczegółowe porady umieścicliśmy w artykule: Jak dbać o wodę w basenie? 9 przydatnych wskazówek.

Najczęstsze błędy popełniane podczas rozkładania basenu

Wiemy, że czasem możliwość ominięcia pewnych etapów procesu rokładania basenu stelażowego wydaje się kusząca, ale najczęściej prowadzi do jeszcze większego wysiłku, który trzeba podjąć w przyszłości. Poniżej prezentujemy 3 najczęstsze błędy, których użytkownicy basenu w dłuższej perspektywie żałują.

 1. Pominięcie informacji zawartych w instrukcji dołączonej do basenu. Wskazówki, o których przeczytałeś wyżej, to ogólne rekomendacje, jak rozłożyć basen stelażowy Bestway. Szczegółowe wytyczne producent umieścił w instrukcji obsługi. Modele basenów nieznacznie różnią się od siebie pod względem elementów składowych.
 2. Brak odpowiedniego przygotowania terenu. Kiedy już napełnisz basen wodą, nie ma mowy o jego przesunięciu. Oczyść starannie podłoże, żebyś później nie żałował, że tego nie zrobiłeś, za każdym razem, kiedy wejdziesz do wody.
 3. Brak zestawu czyszczącego do basenu. Odkurzacz basenowy, wybierak, czy siatka pozwolą wygodnie pozbyć się nieczystości jeszcze zanim rozwiną się z nich glony. Zdecydowanie mniej wysiłku będzie Cię kosztowało wybranie z wody liści, gałączek, czy piachu niż pozbycie się z niej nagromadzonych bakterii.

Podsumowanie

Wiesz już, jak rozłożyć basen stelażowy Bestway i jakich błędów unikać. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki oszczędzą Twój czas i uchronią przed frustracją podczas trafiania na nieprzewidziane wcześniej przeszkody. Prawidłowy montaż połączony z solidnością firmy Bestway to przepis na udane wakacje we własnym ogrodzie. Powodzenia!

Wyszukiwarka
Nie przegap nowości

Zapisz się na newsletter

Raz w miesiącu otrzymasz zestawienie nowych artykułów
Contact Form Demo (#1)
Sprawdź nasz sklep
Sklep z basenami
© 2022 iBaseny.pl
Polityka prywatności
Projekt strony internetowej stworzony przez Agencję UX Wzór
cross