Blog iBaseny

Jak rozłożyć basen rozporowy w 3 krokach?

12 lipca 2022

Prawidłowe rozstawianie basenu rozporowego nie jest takie proste, istnieje kilka zasad, z którymi warto się zapoznać. Jak rozłożyć basen rozporowy?

rodzina korzystająca z basenu rozporowego

Wiele osób uważa, że poradzi sobie bez pomocy instrukcji. Warto jednak poświęcić chwilę czasu na przeczytanie kilku istotnych informacji, które z pewnością zaoszczędzą nasz czas. Instrukcja zawiera informacje o tym jak rozłożyć basen rozporowy, przygotować podłoże basenu, przechowywać go i konserwować. W sieci są również dostępne bezpłatne filmy, które pomogą nam łatwo rozstawić basen ogrodowy rozporowy.

1. Jak przygotować miejsce pod basen rozporowy?

basen ogrodowy rozporowy
 • Ważną sprawą jest wybór idealnego miejsca, na którym chcemy postawić nasz basen. Niezbyt dobrze sprawdza się piasek lub inne sypkie podłoże. Należy sprawdzić czy grunt, na którym ma stanąć basen jest w każdym miejscu twardy i równy. Jest to ważne, ponieważ cała konstrukcja po napełnieniu wodą może ważyć nawet kilkaset kilogramów, a nierównie lub podmokłe podłoże może doprowadzić do wywrócenia się basenu. Oczywiście nie należy rozkładać basenu na skośnym gruncie. W przeciwnym razie woda będzie nierównomiernie napierać na jego ściany, co może prowadzić do uszkodzeń.
 • Istotne jest także dokładne oczyszczenie terenu z różnego rodzaju ostrych przedmiotów, takich jak kamienie czy gałęzie, które mogą uszkodzić dolną warstwę basenu. Dla bezpieczeństwa kąpiących się należy także w miarę możliwości basen rozporowy rozłożyć tak, by w pobliżu nie znajdowały się niebezpieczne przedmioty, nie zwisały gałęzie drzew i nie przebiegały przewody elektryczne. Zadbaj również by basen stał w nasłonecznionym miejscu by woda mogła się nagrzewać.
 • Dzięki macie ochronnej zabezpieczysz dno basenu przed zabrudzeniem i przetarciem.

Pod basen warto rozłożyć matę, izolującą jego dno od podłoża. Dzięki temu zyskamy dodatkowe zabezpieczenie przed otarciami. Jeśli szukasz praktycznej maty pod basen ogrodowy, na pewno zainteresuje Cię mata typu "puzzle". Ostateczny wybór uzależniony jest od naszych wymagań i specyfiki ogrodu, dobrze jednak wiedzieć, że mamy wybór.

Kobieta w basenie, zadowolona z wyboru basenu ogrodowego

Mata piankowa pod basen 78x78cm 9 szt. Bestway 58636

109,00 zł
Specjalne puzzle, które mogą tworzyć matę pod basen lub ścieżkę do chodzenia po trawie. Dzięki nim ustrzeżemy się zanieczyszczeń w basenie. Stając mokrymi nogami nie wniesiemy do basenu trawy ani piasku. Minimalizuje ryzyko uszkodzenia niecki basenu i zabezpiecza podłoże przed wilgocią.
Pokaż produkt

2. Jak rozłożyć basen ogrodowy rozporowy?

Z pewnością dodatkowa para rąk do pomocy ułatwi i przyspieszy zadanie.

 • Powłoka basenowa łatwiej się rozkłada kiedy jest nasłoneczniona i nagrzana. W miarę możliwości umieść ją na jakiś czas na słońcu.
 • Rozkładając dno basenu staraj się wyrównywać je tak by nie było na nim żadnych zagnieceń. Jeśli krawędź boków basenu posiada część do pompowania, można ją napompować. Czasami są to otwory do zamontowania węży doprowadzających i odprowadzających wodę z filtra. Należy albo zmontować cały element filtrujący albo zatkać otwory w bokach basenu. Producent dostarcza z basenem specjalne zatyczki.
 • Znajdź otwory pompy filtrującej oraz zawór odpływu wody. Przed rozłożeniem dobrze jest zwrócić uwagę na to, aby zawór odpływu wody znajdował się w pobliżu kratki ściekowej, lub terenu, na który po skończonym sezonie, będziemy mogli swobodnie opróżnić zawartość basenu. Otwory pompy filtrującej powinny być ułożone od strony, gdzie znajduje się gniazdko sieciowe.
 • Pompujemy kołnierz ręcznie, zostawiamy trochę przestrzeni, tak żeby powietrze miało miejsce, żeby się rozprężyć, kiedy się nagrzeje. w kierunku, w którym będziemy chcieli spuszczać wodę. Jest to ważne, ponieważ nie będzie to mała ilość wody.
 • Upewniamy się, czy otwór odpływowy jest zamknięty, a nasadka na zewnątrz dokręcona – zapobiegnie to niekontrolowanemu wyciekowi wody.
 • Gdy wszystko jest w porządku, można kontynuować napełnianie wodą, pilnując by nie przekroczyła ona maksymalnych poziomów i nie zaczęła – na przykład – przelewać się przez boki basenu.

3. Jak napełnić wodą basen rozporowy?

jak rozłożyć basen rozporowy?
 • Stopniowo rozpoczynamy nalewanie wody.
 • Sprawdź czy teren został odpowiednio wypoziomowany, a dno basenu równomiernie rozłożone, nalej na razie wodę do poziomu 2-3 cm. Jeśli wszystko jest w porządku, woda nie spływa na jedną stronę, możesz dalej napełniać wodą swój basen ogrodowy. Po napełnieniu go nie będziesz miał już możliwości zmiany jego położenia.
 • Wyrównujemy zagniecenia.
 • Modele o wysokości do 91 cm można napełnić wodą do dolnej części kołnierza – to ok. 80% wysokości ścianki basenu. Natomiast baseny o wyższych ściankach mają na kołnierzu specjalną linię.

Jaki będzie najlepszy basen rozporowy dla dzieci?

Baseny rozporowe bardzo dobrze sprawdzą się w przypadku starszych dzieci i nastolatków. Basen rozporowy wybieramy dla dzieci powyżej 5 lat. Jest większy i pozwala na głębszą wodę. Dlatego też rodzice nigdy nie powinni pozwolić, aby dziecko poniżej 3. roku życia weszło do basenu bez obecności dorosłych. Zwróćmy uwagę na to, czy baseny dla dzieci, o których zakupie myślimy, są w pełni bezpieczne. Pod żadnym pozorem nie spuszczajmy z oka naszych pociech. W nawet bardzo płytkim zbiorniku maluch może się poślizgnąć i zachłysnąć wodą.

Basen rozporowy jest większy, ale także trwalszy i bardziej wytrzymały. Dłużej zajmuje jego montaż jednak raz rozstawiony nie wymaga natychmiastowego demontażu. Baseny rozporowe mieszczą zdecydowanie więcej wody, w porównaniu do dmuchanych. To także idealny moment by rozpocząć z dziećmi naukę pływania.

Postawmy na produkt znanej marki, który posiada odpowiednie atesty, np. baseny ogrodowe Intex czy Bestway.

Zobacz też Jaki basen ogrodowy - Intex czy Bestway? Wybierz dobrze


Basen rozporowy Bestway

Kobieta w basenie, zadowolona z wyboru basenu ogrodowego

Basen ogrodowy rozporowy 366 x 76 cm zestaw 8w1 Bestway 57274

349,00 zł
Najważniejsze cechy produktu: Wytrzymały 3 warstwowy materiał PVC Wzmocnienie z nylonowej siatki pomiędzy warstwami Powłoka odporna na przebicia
Pokaż produkt

Podsumowanie

Wiesz już jak przygotować grunt pod swój wymarzony basen ogrodowy, jakie zasady pozwolą Ci na bezpieczne rozłożenie basenu oraz jak prawidłowo nalać wodę do basenu. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu łatwiej będzie Ci się zabrać do przygotowania wymarzonego miejsca, w swoim letnim ogrodzie. Posiadanie własnego basenu to zdecydowanie warta do rozważenia przyjemność dla Ciebie lub dla Twojego dziecka.

dziecko w basenie rozporowym
Wyszukiwarka
Nie przegap nowości

Zapisz się na newsletter

Raz w miesiącu otrzymasz zestawienie nowych artykułów
Contact Form Demo (#1)
Sprawdź nasz sklep
Sklep z basenami
© 2022 iBaseny.pl
Polityka prywatności
Projekt strony internetowej stworzony przez Agencję UX Wzór
cross