Blog iBaseny

Jak podgrzewać wodę w basenie? 5 zastosowań

1 września 2022

Klimat jaki panuje w Polsce sprawia, że utrzymanie odpowiedniej temperatury wody w basenie ogrodowym nie jest łatwe. Na ogół z otwartych basenów możemy korzystać zaledwie 20-40 dni w roku. Jednak różne systemy do podgrzewania wody mogą nam pomóc wydłużyć okres korzystania z naszego basenu kilkukrotnie.

Jak podgrzewać wodę w basenie?

Jak podgrzewać wodę w basenie? Na rynku możemy dostać różne systemy do podgrzewania wody w basenie ogrodowym w zależności od potrzeb. Mogą to być pompy ciepła, kolektory słoneczne, wymienniki ciepła, elektryczne podgrzewacze wody czy absorbery.

Podgrzewanie wody w basenie

Aby uczynić podgrzewanie wody w basenie bardziej skutecznym, należy na czas nieużytkowania przykryć go folią lub roletą – woda traci ciepło wskutek parowania, a także oddawania ciepła. Intensywny ruch powietrza zwiększa straty ciepła z lustra wody. Dużą rolę odegra tu również osłonięcie basenu. Ważne jest również bezpośrednie nasłonecznienie wody w basenie. Dzięki niecce zagłębionej w gruncie zauważyć możemy niższe straty ciepła, dlatego tak ważnym czynnikiem jest rodzaj zabudowy basenu.

Przeczytaj również definicję Straty ciepła z basenu

Pompa ciepła do basenu

Aby obniżyć koszty eksploatacji systemu, a jednocześnie zatroszczyć się o środowisko dobrze jest wykorzystać odnawialne źródła energii. Pompa ciepła do basenu gromadzi energię cieplną z powietrza. Jak działają sterowniki do pomp grzewczych, które służą do kontroli i edycji ich parametrów? Pompa cyrkulacyjna tłoczy wodę z basenu do pompy ciepła, następnie ogrzewana jest poprzez tytanowy wymiennik ciepła. Woda trafia z powrotem do basenu po uzyskaniu odpowiedniej temperatury. Straty ciepła są mniejsze, im bliżej basenu zainstalowana jest pompa.

Pompy ciepła są korzystne szczególnie latem, gdy temperatury powietrza są najwyższe.

Wymienniki ciepła

Szczególnie przydatne w okresach, gdy korzysta się z centralnego ogrzewania. Wymienniki działają niezależnie od warunków pogodowych i prądu. W połączeniu z nowoczesnym i komputerowo sterowanym kotłem, pozwalają niemal przez cały rok kąpać się w ciepłej wodzie.

Służą wymianie energii pomiędzy jego dwoma nośnikami. Wymienniki ciepła podłącza się do źródła ciepła np. węglowego pieca CO, który wyposażony jest w regulator temperatury. Również kotły gazowe i olejowe mogą być przydatne do podgrzewania wody. Jak działają? Ogrzana do 70-90 stopni Celsjusza woda z pieca wpływa do wężownicy umieszczonej w wymienniku ciepła - zaś woda z basenu ogrzewa się, opływając wężownicę.

Bardzo ważnym elementem basenowego wymiennika ciepła jest sterownik z czujnikiem temperatury wody. Gdy temperatura osiągnie ustalony przez użytkownika poziom, obieg ciepłej wody z systemu centralnego ogrzewania zostaje przerwany, aby nie doszło do niebezpiecznego przegrzania się basenu. Aby ta technologia mogła sprawnie funkcjonować, należy powierzyć jej instalację doświadczonemu technikowi. W przypadku chlorowanej wody w basenie ważne jest to, by wymiennik był wykonany z odpowiednich, trwałych materiałów: stali nierdzewnej lub z tytanu.

Kolektory słoneczne

Ogrzewanie wody przy wykorzystaniu kolektorów słonecznych znajduje zastosowanie zarówno w domach, jak i w basenach. Montując solary na wodę w okresie od kwietnia do października można w ok. 70% zaspokoić potrzeby związane z ogrzaniem ciepłej wody użytkowej.

Kolektor słoneczny jest urządzeniem służącym do zamiany energii promieniowania słonecznego na energię cieplną. Podstawową funkcją kolektorów słonecznych jest ogrzewanie wody użytkowej. Kolektory słoneczne są w stanie zapewnić nawet o 60% niższe koszty ogrzewania c.w.u. niż inne rozwiązania. W sezonie zimowym, kiedy wydajność zestawu solarnego może okazać się niewystarczająca, przygotowanie ciepłej wody może być wspomagane przez inne urządzenie grzewcze, np. pompę ciepła czy kocioł c.o. lub w prosty sposób przez grzałkę elektryczną w zbiorniku.

Instalację solarną można umieścić zamontować na dachu lub bezpośrednio na ziemi, tuż przy basenie. Jak działają? Pompa filtra lub osobna pompka do kolektorów, tłoczy przefiltrowaną wodę. Słońce świeci na kolektor i ogrzewa wodę, która przez niego przepływa. Następnie poprzez przewody powrotne ogrzana woda wraca do basenu. Aby wygodnie i efektywnie obsłużyć system potrzebne są sterowniki do kolektorów słonecznych.

Elektryczne podgrzewacze

Bardzo szybko pomagają uzyskać idealną temperaturę wody w basenie. Najczęściej wykorzystuje się je do ogrzewania wanien SPA oraz niewielkich basenów, ze względu na wysokie koszty ogrzewania wody. Działają podobnie jak wymienniki ciepła, zamiast wężownicy w podgrzewaczu znajduje się specjalny element grzejny. Woda wraca do basenu po ogrzaniu grzałką elektryczną. Wapń, środki chemiczne, czy złe podłączenie mogą spowodować uszkodzenie urządzenia.

Absorbery basenowe

Są bardzo korzystne cenowo, dlatego są świetną alternatywą dla kolektorów słonecznych. W słoneczny dzień woda basenowa przepływa bezpośrednio przez absorbery. Do ogrzania i przekazania ciepłej wody nie ma konieczności montażu dodatkowych wymienników ciepła.

Zakres pracy absorberów jest wąski ze względu na wzrost strat ciepła w czasie, gdy różnica temperatury między absorberem a otoczeniem jest duża.

Jak chronić wodę przed wychłodzeniem?

Ważne jest to, by po podgrzaniu wody ograniczyć stopień utraty ciepła. Basen traci zmagazynowane w wodzie ciepło w zależności od siły i prędkości wiatru, wilgotności powietrza oraz temperatury panującej na zewnątrz, dlatego raz nagrzana woda nie zapewni nam komfortu przez całe lato.

Największe straty ciepła generuje parowanie, dlatego warto zastanowić się nad przykryciem basenu. Jeśli odpowiednio zatroszczymy się o nasz basen, to w ciągu dnia trzeba będzie podgrzać wodę tylko o kilka stopni. Przykrywanie to także sposób na to, by utrzymać wodę w czystości, dlatego warto o tym pamiętać.

Czym przykrywać basen?

Na rynku możemy znaleźć różne rozwiązania. Najczęściej wykorzystywane są :
Folia słoneczna (piankowa) lub pęcherzykowa - różnica pomiędzy tymi rozwiązaniami polega na tym, że folia pęcherzykowa słabiej izoluje i w większym stopniu przepuszcza promienie słoneczne. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że nawet kiedy basen jest przykryty w słoneczny dzień, to woda może być nadal ogrzewana. 
Zadaszenia basenowe – występują w postaci przesuwnych segmentów z poliwęglanu. Wprawdzie są droższe niż folie słoneczne, ale woda pod nimi stygnie wolniej, a nagrzewa się znacznie szybciej. 
Balony basenowe – są wykonane z grubej, częściowo zbrojonej folii PCV. Można je łatwo zamontować i zdemontować.

Sprawdź też Czym przykryć basen ogrodowy? 3 propozycje

Kobieta w basenie, zadowolona z wyboru basenu ogrodowego

Pokrywa solarna do basenu 427 i 457 Bestway

174,00 zł
Mata dla osób, które nie lubią długo czekać na kąpiel w basenie. Dzięki niej, nawet w chłodniejsze dni, woda nie straci tak szybko ciepła.
Pokaż produkt
Kobieta w basenie, zadowolona z wyboru basenu ogrodowego

Pokrywa solarna do basenu 366 Bestway

125,00 zł
Pokrywa z jakościowego tworzywa PE o wysokiej odporności na uszkodzenia. Dzięki otworom odpływowym odprowadza deszczówkę.
Pokaż produkt

Podsumowanie

Gdy już wiemy, jak ogrzać wodę w basenie, łatwiej będzie nam wybrać najodpowiedniejszy sposób do naszych oczekiwań. Najlepiej jest oczywiście grzać basen w sposób naturalny, czyli przez promienie słoneczne. Jednak należy liczyć się z dość długim czasem oczekiwania na ciepłą wodę. Lato powoli dobiega końca, ale dzięki odpowiednim urządzeniom możemy wydłużyć okres korzystania z naszego basenu kilkukrotnie.

Wyszukiwarka
Nie przegap nowości

Zapisz się na newsletter

Raz w miesiącu otrzymasz zestawienie nowych artykułów
Contact Form Demo (#1)
Sprawdź nasz sklep
Sklep z basenami
© 2022 iBaseny.pl
Polityka prywatności
Projekt strony internetowej stworzony przez Agencję UX Wzór
cross