Blog iBaseny

Jak działa pompa piaskowa do basenu? Którą wybrać?

22 kwietnia 2022

Piękna pogoda, prywatny ogród z basenem i krystalicznie czysta woda - czego chcieć więcej w wakacje? Żeby się tym cieszyć warto wiedzieć, jak działa pompa piaskowa do basenu i dlaczego właśnie w nią warto zainwestować. Odpowiednia filtracja to podstawa świeżej wody, a pompa piaskowa jest w tej kwestii liderem.

Czy każdy właściciel basenu ogrodowego potrzebuje pompy filtrującej?

Tak, chyba, że posiada mały basen dmuchany. Jeśli kupiłeś lub zamierzasz kupić basen rozporowy albo stelażowy, pompa jest konieczna.

Bez niej trzeba liczyć się z potrzebą częstej wymiany wody. Przy pojemności ponad 10 000 l to duży wydatek i niemały wysiłek.

Pompa wprowadza wodę w ruch, zapobiegając powstawaniu osadu na jej powierzchni. Zanieczyszczenia zostają na filtrze. W ten sposób rozwój glonów oraz innych mikroorganizmów jest utrudniony, a kąpiel w basenie przyjemna.

Korzyści, które zapewnia piaskowa pompa basenowa?

Na rynku znajdziesz różne modele pomp do ogrodowych basenów. Dwa główne typy to pompy kartuszowe z papierowym wkładem filtrującym i pompy piaskowe z filtrem kwarcowym (piaskowym).

Pompy kartuszowe są tańsze, ale szybko się zapychają i często trzeba wymieniać w nich filtr. Można go opłukać kilka razy, po czym trzeba go wyrzucić. Za to wersje z wkładem piaskowym nadają się do wielokrotnego czyszczenia, dzięki czemu posłużą Ci nawet do 3 lat. Oprócz tego, zapewniają też:

  • dużą wydajność i moc;
  • wysoką przepustowość (umożliwiają pompowanie dużej ilości wody w ciągu godziny);
  • łatwość montażu i użycia;
  • skuteczniejszą filtrację nawet niewielkich zanieczyszczeń;
  • małe wymagania konserwacyjne - wystarczy płukać filtr co kilkanaście dni.
Pompa piaskowa do basenów 11355 l/h Bestway 58486

Pompa piaskowa do basenów 11355 l/h Bestway

845,00 zł
Ta pompa wydajnie filtruje wodę w basenach o pojemności nawet do 66600 l. Prędkość filtracji pozwala na bieżąco pozbywać się zanieczyszczeń z basenu.
Pokaż produkt

Jak działa pompa piaskowa do basenu?

Wszystkie pompy basenowe, bez względu na rodzaj użytego filtra, działają w oparciu o podobne mechanizmy. Różnią się jedynie, lub aż, skutecznością, z jaką oczyszczają wodę.

Mechanizm pompy zasysa wodę jednym wężem, przepuszcza ją przez filtr i drugą rurą wtłacza, już oczyszczoną, z powrotem do basenu.

Do pomp piaskowych wykorzystuje się specjalnie wyselekcjonowany piasek, który przypomina ten, obecny w strumieniach. Tajemnicą jego skuteczności jest wielkość uziarnienia. Im ciaśniej upakowany jest piasek w filtrze, tym bardziej wydajny się staje. Wychwytuje nie tylko tak duże zanieczyszczenia, jak liście, gałązki czy owady, ale też zdecydowanie mniejsze pyłki, czy kurz. Nawet one nie przecisną się przez utworzoną z piasku barierę. Prześlizgnie się przez nią jedynie czysta woda.

Płukanie wsteczne

Pompa piaskowa do basenu ogrodowego

Mówiąc o tym, jak działa pompa piaskowa do basenu, trzeba wspomnieć też o łatwości, z jaką można wyczyścić jej filtr. Możesz zapomnieć o wyjmowaniu piasku w pompy i jego ręcznym przepłukiwaniu.

Pompy piaskowe są wyposażone w manometr (zegar ciśnieniowy), z którego możesz odczytać, kiedy filtr wymaga czyszczenia. Jeśli wskazówka przekroczy wartość 0.45 to znak, że czas na płukanie wsteczne.

Pompa, ustawiona na tryb "obieg wsteczny" wypłukuje z piasku cały brud, zanieczyszczenia i glony. Następnie wystarczy włączyć funkcję przepłukiwania, żeby piasek wrócił na swoje miejsce w filtrze i gotowe.

Jak wybrać odpowiednią pompę piaskową?

Skoro już wiesz, jak działa pompa piaskowa do basenu, zostaje jeszcze wybór tej najlepszej dla swojego zbiornika.

Pierwsze, co musisz sprawdzić, to średnica przyłącza. Jeśli wąż nie pasuje do otworów w basenie, masz jeszcze jedną możliwość. Możesz wyposażyć się w dodatkowe adaptery.

Pompa piaskowa do basenów 8327 l/h Bestway 58499

Pompa piaskowa do basenów 8327 l/h Bestway

699,00 zł
Tę pompę podłączysz do większości basenów o pojemności od 1100 do 54500 l. Dołączone adaptery ułatwiają przyłączenie sprzętu do naziemnego basenu.
Pokaż produkt

Weź pod uwagę również wydajność urządzenia. Żeby woda była świeża, dobrze ją przefiltrować 3-4 razy na dobę. Im bardziej pojemny jest Twój basen, tym większej wydajności pompy potrzebujesz. Opisujemy ten temat dokładniej w artykule: Pompa do basenu - która da Ci najwięcej korzyści?

O co jeszcze trzeba zadbać, by woda w basenie była przejrzysta?

Pompa filtrująca i chlor to w tej kwestii niezastąpiony duet. Filtr oczyszcza wodę, a chlor ją dezynfekuje. Oprócz tego warto zadbać jeszcze o:

  • regularne wyławianie większych zabrudzeń z tafli wody (wybierak);
  • odkurzanie dna basenu (zestaw do czyszczenia basenu);
  • przykrywanie zbiornika pokrywą, kiedy jest nieużywany (pokrywa basenowe);
  • stosowanie specjalistycznej chemii basenowej;
  • cotygodniowa wymiana ok. 3% wody.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że z wiedzą o tym, jak działa pompa piaskowa do basenu, łatwiej będzie Ci zdecydować się na konkretny model.

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat pomp piaskowych lub wsparcia w wyborze odpowiedniego urządzenia, pasującego do swojego basenu, skontaktuj się z nami. Z chęcią pomożemy.

Wyszukiwarka
Nie przegap nowości

Zapisz się na newsletter

Raz w miesiącu otrzymasz zestawienie nowych artykułów
Contact Form Demo (#1)
Sprawdź nasz sklep
Sklep z basenami
© 2022 iBaseny.pl
Polityka prywatności
Projekt strony internetowej stworzony przez Agencję UX Wzór
cross