Blog iBaseny

Jak działa odkurzacz do basenu?

21 grudnia 2022

Jak działa odkurzacz do basenu?

Posiadacze basenu, lub osoby, które zastanawiają się nad zakupem odkurzacza do basenu często nie wiedzą jak działa odkurzacz do basenu.

Odkurzacz do basenu to bardzo praktyczne urządzenie, które zasysa zanieczyszczenia razem z wodą, przefiltrowuje ją i oddaje z powrotem. Wymiana wody nie jest więc konieczna. 

Wszystko zależy od konstrukcji i rodzaju sprzętu. Jeżeli zastanawiamy się nad odkurzaczem z rurą ssącą, należy podłączyć rurę węża pompy do basenu.

Wytworzone ciśnienie spowoduje ruch odkurzacza, który zacznie poruszać się po dnie. Może to być odkurzacz automatyczny. Sprzęt jest w pełni zautomatyzowany i porusza się bez naszej ingerencji po dnie.

Odkurzacz ze szczotką będzie działał podobnie, lecz to my musimy przesuwać kij w miejsca, które chcemy poodkurzać. Dla osób, które szukają większej wygody, idealne będą roboty basenowe, które są w pełni zautomatyzowane. Nie ma potrzeby podłączania dodatkowych rur, ponieważ posiadają one własny filtr oraz pompę. Wystarczy podłączyć kabel do zasilania i włożyć robot do basenu, a on dokończy za nas zadanie.

Odkurzacze basenowe posiadają filtry, które mogą wychwytywać zanieczyszczenia wewnątrz maszyny, dzięki czemu mogą obiegać wodę z powrotem do basenu, który jest oczyszczony.

Natomiast pompa basenowa, podobnie jak próżnia, jest mechanizmem czyszczenia, który zasysa wodę i czyści ją z pomocą filtra. Główną różnicą między pompą a próżnią jest to, że próżnia może być kierowana dokładnie w miejsce, w którym znajduje się brud, podczas gdy pompa basenowa pozostaje nieruchoma. 

odkurzacz do basenu

Odkurzacz basenowy - dlaczego czyszczenie basenu jest takie ważne?

Nawet jeśli świeżo nalejesz wodę do basenu, to krystalicznie czysta woda może zmienić się w niedługim czasie. Na wygląd wody wpływają różne, widoczne gołym okiem zanieczyszczenia, takie jak:

  • owady,
  • liście,
  • drobnoustroje,
  • piasek.

Brudna woda w basenie może skutecznie zniechęcić do jego korzystania, ale może również negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie.

Oczywiście istnieją siatki, które służą do wyławiania większych zanieczyszczeń i chemiczne oraz mechaniczne rozwiązania uzdatniające wodę w basenie. Często jednak potrzebujemy czegoś więcej. Wszelkie nieczystości w wodzie basenowej szybko osiadają na dnie lub na wysokości linii wody i tworzą nieestetyczny nalot, a my nie zawsze mamy czas na gruntowne zaopiekowanie się naszą strefą relaksu.

Im szybciej wprawisz w ruch odkurzacz basenowy, tym łatwiej będzie utrzymać basen w czystości przez cały okres użytkowania.

Odkurzacz do basenu — jaki wybrać?

Na rynku, możemy znaleźć wiele odkurzaczy basenowych.

W zależności od, tego jaki odkurzacz do basenu posiadasz, możesz podłączyć go do pompy lub do węża ogrodowego. Są też odkurzacze basenowe, które mają wbudowaną pompę.

Istnieją dwa rodzaje tego sprzętu: automatyczne i ręczne.

Przed kupnem odkurzacza warto zwrócić uwagę na takie parametry jak:

  • zakres działania (czy wyczyścimy nim dno i ścianki, czy samo dno),
  • rodzaj odkurzacza basenowego (ręczny, automatyczny),
  • wagę odkurzacza,
  • cenę,
  • dodatkowe akcesoria (dodatkowe końcówki do odkurzacza, siatka do wyławiania zanieczyszczeń).
odkurzacz basenowy

Odkurzacz basenowy ręczny

Wybierając odkurzacz basenowy ręczny, możemy sterować nim samodzielnie, tak samo jak zwykłym domowym odkurzaczem. Automatyczne modele (odkurzacze do basenu bezprzewodowe) przypominają roboty sprzątające, same wyznaczają drogę jaką mają przebyć po basenie.

Odkurzacz do basenu pod pompę

Użycie odkurzacza basenowego wymaga pompy basenowej. Aby odkurzacz zasysał wszystkie nieczystości z wody basenowej, należy podpiąć jego rurę do węża, który następnie podłącza się do pompy. Ciśnienie, które się wtedy wytwarza, wprawia w ruch szczotki i kółka odkurzacza. Może on poruszać się po dnie i ścianach basenu. Wszelkie zebrane w tym czasie nieczystości są filtrowane przez pompę, która posiada filtr piaskowy lub kartuszowy. Odkurzacz do basenu pod pompę to z pewnością dobre rozwiązanie, jeśli posiadasz duży basen, bądź jeśli nie masz odpowiedniej ilości czasu na jego czyszczenie. 

Odkurzacz do basenu Bestway

Odkurzacz do basenu Bestway to sprzęt, wykonany z wysokogatunkowych materiałów, które są odporne na działanie chemii basenowej.  

Kobieta w basenie, zadowolona z wyboru basenu ogrodowego

Zestaw do czyszczenia basenu Aquaclean Bestway 58234

209,00 zł
Zestaw do czyszczenia basenów składający się z kilku elementów m.in. rozkładanego kija teleskopowego o całkowitej długości 279 cm, sita do wyławiania zanieczyszczeń (liście, trawa itp), szczotki stanowiącej odkurzacz podłączany do pompy.
Pokaż produkt
Kobieta w basenie, zadowolona z wyboru basenu ogrodowego

Zestaw do czyszczenia basenu Aquacrawl Bestway 58212

159,00 zł
Kąpiele wodne są znacznie przyjemniejsze, gdy pod stopami czuć czyste dno bez glonów i alg a po tafli wody nie pływają liście i gałęzie.
Pokaż produkt

Podsumowanie

Dzięki przeczytaniu tego artykułu, wiesz już jak jak działa odkurzacz do basenu i możesz odpowiednio przygotować swój basen ogrodowy na zimę.

Zobacz też Jak dbać o basen ogrodowy, żeby przetrwał wiele sezonów? Lista kontrolna

jak działa odkurzacz do basenu
Wyszukiwarka
Nie przegap nowości

Zapisz się na newsletter

Raz w miesiącu otrzymasz zestawienie nowych artykułów
Contact Form Demo (#1)
Sprawdź nasz sklep
Sklep z basenami
© 2022 iBaseny.pl
Polityka prywatności
Projekt strony internetowej stworzony przez Agencję UX Wzór
cross