Blog iBaseny

Jak działa mata solarna do basenu?

26 września 2022

Mata solarna do podgrzewania wody to jeden z najbardziej ekonomicznych sposobów na to, by podwyższyć temperaturę w basenie. Jak działa mata solarna do basenu? Z czego jest zbudowana?

Jak działa mata solarna do basenu?

Czym wyróżnia się ona na tle bardziej zaawansowanych typów ogrzewania wody w basenie?

Z pewnością nie jest to urządzenie do podgrzewania wody w basenie, o takiej wydajności, jak pompa ciepła, kolektory słoneczne czy ogrzewanie elektryczne. Według producentów, dzięki macie solarnej można podgrzać wodę nawet o ok. 5 stopni C.

Zależne jest to od:

  • wielkości basenu - jest to rozwiązanie stosowane w niewielkich basenach
  • rozmiarów i wydajności maty
  • nasłonecznienia - im większe, tym cieplejsza będzie woda

Jak działa mata solarna do basenu? Mata podgrzewa wodę w oparciu o działanie energii słonecznej, nie generuje więc kosztów podczas użytkowania. W dodatku koszt zakupu takiej maty jest wyraźnie mniejszy w porównaniu z innymi systemami podgrzewania wody w basenie.

W przypadku, gdy wody w basenie do podgrzania jest więcej, możemy podłączyć szeregowo kilku mat solarnych.

mata solarna
Kobieta w basenie, zadowolona z wyboru basenu ogrodowego

Pływający termometr do basenu Bestway 58072

14,90 zł
Termometr pływający to element wyposażenia basenu, który pozwoli na bieżąco sprawdzać temperaturę znajdującej się w nim wody.
Pokaż produkt

Z czego zbudowana jest mata solarna do basenu?

Akcesoria do basenów takie jak mata solarna do basenu, znajdują co raz więcej zwolenników, ponieważ jest to ekonomiczny sposób na szybkie podwyższenie temperatury wody w Twoim basenie ogrodowym. Działa również wtedy, kiedy aktualnie zażywamy kąpieli w basenie - dzięki temu, że podłączamy ją do układu filtrującego lub pompy wodnej.

Mata solarna oraz folia grzewcza, różnią się sposobem działania. Mata zbudowana jest z materiału, który z łatwością pochłania energię słoneczną. Aby woda miała jak najdłuższą drogę do pokonania, nim trafi do basenu, do maty wbudowano kanał wodny o niewielkiej średnicy.

mata solarna do basenu

Mata grzewcza do basenu - w jaki sposób ogrzewa wodę?

W jaki sposób mata grzewcza do basenu ogrzewa wodę? Ciepło pobierane jest błyskawicznie dzięki zastosowaniu bardzo wąskich węży wewnątrz maty. Mata podłączona jest do pompy filtrującej, dzięki czemu nasz basen może być podgrzewany w trakcie zażywania kąpieli.

Mata solarna - jej wady i zalety

Mata solarna to ekologiczny i tani sposób na podgrzanie wody w basenie. Z pewnością nie jest tak wydajny jak pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne, ale pobiera darmową energię solarną. Dodatkowo sama instalacja jest prosta i można ją wykonać w warunkach domowych. Dzięki macie solarnej możemy zapomnieć o co raz wyższych rachunkach za prąd. Dodatkowo możemy korzystać z tego urządzenia nawet w trakcie pływania w naszym basenie ogrodowym.

Dlaczego niektóre osoby wolą zainwestować więcej np. w pompę ciepła? Może się okazać, że tego typu urządzenie, uzależnione od naszego klimatu, nie będzie dość silne, by podgrzać wodę w basenie do takiej temperatury jaką możemy doświadczyć w sezonie letnim. Promienie słoneczne po sezonie nie grzeją już tak intensywnie.

mata grzewcza do basenu

Mata solarna Bestway

Należy zaznaczyć, że mata solarna do podgrzewania wody w basenie to rozwiązanie tylko dla osób posiadających pompy basenowe. Pompa musi poradzić sobie z dodatkowym urządzeniem, dlatego powinna być odpowiedniej wydajności.

Materiał na matę solarną powinien być odporny na promieniowanie UV, uszkodzenia mechaniczne, wodę, a także powinien dobrze akumulować ciepło.

Wystarczy podłączyć panel do obwodu pompy wodnej czy filtra piaskowego, a słońce zajmie się resztą. Promienie słoneczne podgrzewają wodę, która przepływa wewnątrz maty, następnie woda trafia z powrotem do basenu, a Ty cieszysz się kąpielą w ciepłej wodzie.

Mata solarna Bestway jest kompatybilna ze standardowymi przyłączami basenowymi 3,2 cm (1,25") lub 3,8 cm (1,5"). Podgrzewacz do basenu jest wykonany z solidnego tworzywa PVC o grubości 0,9 mm, które zapewnia długą żywotność. Dzięki swojej elastyczności jest łatwy do złożenia i przechowywania.

Kobieta w basenie, zadowolona z wyboru basenu ogrodowego

Mata solarna do basenu Bestway 58423

284,90 zł
Panel solarny Bestway 58423 to ekonomiczne i przyjazne dla środowiska rozwiązanie umożliwiające podgrzanie wody w basenie. Panel współpracuje ze standardowymi pompami basenowymi lub filtrami piaskowymi. Zależnie od warunków umożliwia podgrzanie wody o 3-5 stopni Celsjusza, bez dodatkowych kosztów.
Pokaż produkt

Podsumowanie

Mata solarna to ekonomiczne urządzenie, które przyda się wszystkim użytkownikom basenów ogrodowych. Ogrzewanie solarne jest przyjazne dla środowiska i stosunkowo tanie. Dzięki macie będziemy mogli relaksować się w ciepłej wodzie, bez potrzeby podłączania elektrycznych grzałek. Zdecydowanie warto zastanowić się nad zakupem tego urządzenia do naszego basenu ogrodowego.

Przeczytaj też Jak podgrzewać wodę w basenie? 5 zastosowań

Wyszukiwarka
Nie przegap nowości

Zapisz się na newsletter

Raz w miesiącu otrzymasz zestawienie nowych artykułów
Contact Form Demo (#1)
Sprawdź nasz sklep
Sklep z basenami
© 2022 iBaseny.pl
Polityka prywatności
Projekt strony internetowej stworzony przez Agencję UX Wzór
cross