Blog iBaseny

Gdzie wylać wodę z basenu? Czy zaszkodzi ona roślinom lub trawie?

16 września 2022

Zastanawiałeś się gdzie wylać wodę z basenu i czy jest to bezpieczne dla roślin i trawy? Jak najbardziej jest to bezpieczne i często też zalecane. Możesz wylewać wodę z basenu na trawę, pod drzewa czy pod iglaki.

Wylewanie wody z basenu ogrodowego

Użytkownicy basenów często zastanawiają się czy wylewanie wody z basenu ogrodowego jest bezpieczne z powodu zawartości dużej ilości chemii, którą stosuje się do dezynfekcji basenu. Mówimy tu oczywiście o środkach chlorowych lub aktywnym tlenie, a także środkach glono, grzybo i bakteriobójczych oraz środkach zmiękczających.

Wylewanie wody basenowej do kanalizacji nie jest mile widziane przez lokalne oczyszczalnie ścieków. Spuszczenie kilkunastu tysięcy litrów wody może zmienić parametry wody ściekowej.

gdzie wylać wodę z basenu?
Tabletki chlorowe multifunkcyjne 20g Chemoform 1 kg

Chemochlor Multi-tabletki 20g 1kg 

54,90 zł
Wielofunkcyjne tabletki chlorowe do dezynfekcji wody basenowej.
Pokaż produkt

Woda z basenu do podlewania

Użytkownicy basenów ogrodowych uzdatniają wodę przy użyciu chemii basenowej, głównie chloru. Środki stosowane zgodnie z zaleceniami producenta są bezpieczne dla ludzi. Tym samym są bezpieczne dla środowiska. Jeśli stężenie tych środków jest odpowiednie, nie powinno być problemu w późniejszym wykorzystaniu wody do podlania roślin.

Tydzień lub dwa tygodnie wcześniej zaleca się zrezygnować z dezynfekcji basenu, dzięki temu szkodliwe związki zawarte w chemii basenowej ulotnią się.

Neutralne pH mieści się w przedziale od 7,0 do 7,4, co nie jest szkodliwe dla roślin.

Chloru w wodzie basenowej jest po prostu bardzo mało, dlatego wpływ chloru na rośliny jest znikomy.
W zetknięciu z glebą ilość chloru spada do zera. Podobnie woda pitna z wodociągu, uzdatniana jest w stacji wodociągowej chlorem.

Odczyn gleby decyduje o tym, jakie pierwiastki są z niej pobierane przez rośliny. Niektóre rośliny potrzebują gleby o odczynie kwaśnym (np. borówka amerykańska, truskawki, hortensja itp.). Jeśli woda będzie miała odczyn zasadowy, lepiej jest wylać ją na trawę lub pod starsze drzewa. Padające jesienią i zimą deszcze przepłukują glebę i neutralizują jej odczyn.

Antyglon ALBA Chemoform 1l

Antyglon ALBA Chemoform 1l 

32,00 zł
Skutecznie pozbądź się glonów ze swojego basenu i przywróć wodzie przejrzystość. 
Pokaż produkt

Czy woda z basenu szkodzi trawie?

Podlewanie trawnika jest bardzo często zalecane użytkownikom basenów ogrodowych.

Chemię do basenu można bezpiecznie wylewać na trawę. Rozkład chemii w zetknięciu z powietrzem i glebą jest natychmiastowy i nie spowoduje np. wypalenia trawy. Woda z wodociągu też zawiera w sobie pewne ilości chloru!

Czasami duża ilość wody wylana na trawnik wypłucze z niego substancje odżywcze. Wtedy chwilowe osłabienie trawy będzie spowodowane zbyt małym nawożeniem, a nie samą chemią basenową.

Jeśli obawiasz się, że zniszczysz wypielęgnowaną trawę w swoim ogrodzie, możesz po prostu wylać wodę pod starsze drzewa.

Czy wodę z basenu można wylewać pod iglaki?

Woda z basenu nadaje się do podlewania iglaków i im nie szkodzi. Woda, która znajduje się w basenie najczęściej ma neutralne pH, które w żaden sposób nie wpływa na rośliny. Dlatego też można wykorzystać ją do podlewania. Warto jednak pamiętać, aby stosować się do zaleceń producenta preparatu przy dozowaniu chemii basenowej. Tylko w ten sposób woda jest bezpieczna dla ludzi oraz środowiska.

Co zrobić z brudną wodą z basenu po zimie?

Woda w basenie po zimie, jest bogata w substancje organiczne, które nadają się do podlania różnych roślin. A zatem co zrobić z brudną wodą z basenu po zimie?

Najczęściej to w maju, kiedy rośliny pobudzone są do silnego wzrostu, zaczynamy wiosenne czyszczenie basenu. Roślinom w naszym ogrodzie z pewnością przyda się solidna dawka wody!

Na dnie basenu możemy zauważyć liście, resztki roślin oraz glony. Świetnie nadadzą się do odpadów bio lub na nasz domowy kompost.

Słona woda w basenie - czy mogę ją wylać do ogrodu?

Słona woda w basenie może spowodować wstrzymanie wzrostu roślin, jeśli zdecydujesz się wylać ją w swoim ogrodzie. Sól w glebie będzie absorbować wilgoć i składniki odżywcze. Bezpieczniejsze będzie np. wylanie takiej wody do szamba lub kanalizacji.

Siarczan miedzi w wodzie basenowej

Siarczan miedzi to nieorganiczny związek chemiczny, który wykazuje silne działanie grzybobójcze. Najczęściej można go spotkać w wielofunkcyjnych tabletkach, które służą do kompleksowej dezynfekcji wody. Chociaż związek bardzo dobrze usuwa glony oraz algi z wody basenowej, nie jest obojętny dla środowiska naturalnego.

Podsumowanie

Jeżeli stosujesz chemię basenową marki Chemochlor, nie ma żadnych przeciwwskazań, by wylać wodę z basenu do ogrodu. Należy jednak zawsze stosować się do zaleceń producenta i pilnować odpowiedniej dawki produktu. Wtedy będziemy mieli pewność, że woda basenowa jest bezpieczna dla naszej roślinności w ogrodzie!

Przeczytaj także Jak dbać o wodę w basenie? 9 przydatnych wskazówek.

Wyszukiwarka
Nie przegap nowości

Zapisz się na newsletter

Raz w miesiącu otrzymasz zestawienie nowych artykułów
Contact Form Demo (#1)
Sprawdź nasz sklep
Sklep z basenami
© 2022 iBaseny.pl
Polityka prywatności
Projekt strony internetowej stworzony przez Agencję UX Wzór
cross