Blog iBaseny

Czy basen stelażowy można zostawić na zimę? 7 prostych kroków

15 września 2022

Czy basen stelażowy można zostawić na zimę? Jak go profesjonalnie zabezpieczyć? Poznaj 7 prostych kroków.

Czy basen stelażowy można zostawić na zimę?

Sezon na relaks pod błękitnym, rozpalonym słońcem niebem, dobiegł końca. Basen ogrodowy w Polsce może posłużyć od późnej wiosny do wczesnej jesieni, czyli jeśli pogoda dopisze możemy relaksować się w naszym ogrodzie nawet przez pół roku. Zanim spotkają nas pierwsze przymrozki powinniśmy rozpocząć przygotowania do złożenia i zabezpieczenia naszego basenu stelażowego na kolejne miesiące.

Czy jedynie przykrycie basenu pokrywą ochronną zapewni nam skuteczne zabezpieczenie przed zamarzającymi ściankami basenu?

Oczyszczanie wody w basenach ogrodowych może okazać się o wiele bardziej pochłaniające czas oraz zdecydowanie droższe w zastosowaniu, niż napełnienie basenu wodą w następnym sezonie ze starannym jej czyszczeniem i filtrowaniem. Podpowiadamy, jak profesjonalnie zabezpieczyć zbiornik na zimę.

basen stelażowy

Jak przygotować basen ogrodowy do zimy? - oczyszczanie zbiornika

Wiele osób głowi się, jak dostosować basen ogrodowy do zimy? Czy wodę należy całkowicie wylać czy też pozostawić na cały ten okres. Nieważne jaki typ zbiornika posiadamy, zawsze obowiązują nas te same zasady związane z przygotowaniem wody.

Zanim zima na dobre u nas zagości, powinniśmy oczyścić ściany basenu, na których często pojawia się zielonkawy nalot. Są to glony, które namnażały się w wodzie przez długi czas i osadziły się na bocznych ścianach. Aby oczyścić basen stelażowy - należy użyć specjalnej szczotki do czyszczenia basenów z dodatkiem preparatu specjalistycznego do pielęgnacji powierzchni basenowych. Bardzo ważne jest oczyszczenie basenu z pływających liści, nasion czy trawy. Pomogą Ci w tym akcesoria do czyszczenia basenu.

Po oczyszczeniu ścianek basenu zadbaj również o odpowiednie pH wody. Odczyn wody musi utrzymywać się w przedziale od 7 do 7,4.

Przeczytaj o tym więcej w artykule Jak wyklarować wodę w basenie?

Pozostawienie basenu stelażowego na zimę w naszym ogrodzie wymaga odpowiedniego przygotowania zbiornika. Jak to zrobić krok po kroku?

1. Po pierwsze zapoznaj się z instrukcją producenta swojego basenu i koniecznie, krok po kroku stosuj się do jego zaleceń. Wszystkie poniższe wskazówki są uniwersalne, więc potraktuj je wyłącznie jako dodatkowa pomoc. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, możesz skontaktować się z producentem, sprzedawcą lub z firmą, która zajmuje się profesjonalnym serwisowaniem basenów.


2. Opróżnij basen tak by woda znajdowała się na poziomie ok. 10-20 cm poniżej znajdujących się w nim urządzeń. Absolutnie nie wolno wypuszczać całej wody z basenu! Woda, która znajduje się w ziemi, zamarza i zwiększa swoją objętość. Może to spowodować nieodwracalne uszkodzenia zbiornika, poprzez wywieranie przez zamarzniętą wodę oporu na ścianki. Jeśli odpowiednia ilość wody pozostanie w basenie, zapobiegniesz uszkodzeniu ścianek.


3. Usuń wszelkie zanieczyszczenia z wody, sprawdź jaki jest poziom pH i użyj chemii basenowej. Dzięki takiemu zabiegowi woda pozostawiona na zimę będzie czysta i otrzyma optymalne pH (w przedziale 7,0-7,4). Bezwzględnie zabronione jest stosowanie domowych środków czystości!

Zobacz Jaka chemia do basenu sprawdza się najlepiej?


4. Umieść w zbiorniku specjalne bojki, które unoszą się na powierzchni wody i w ten sposób zapobiegają zamarzaniu wody. Możesz też zastosować zwykłe, puste plastikowe butelki lub kawałki styropianu, które powinny być ze sobą połączone.


5. Zabezpiecz zawory basenowe, osusz instalację grzewczą i filtracyjną oraz zatkaj dysze korkami.


6. Na sam koniec umieść pokrywę na basenie stelażowym. Możesz kupić ją razem w zestawie od producenta. Kupisz ją również osobno, poza zestawem.

7. Na wiosnę skontroluj jaki jest stan wody - zmierz poziom pH, dodaj chemię do basenu i przefiltruj wodę w zbiorniku.

Basen na zimę - czy każdy nadaje się na pozostawienie poza sezonem?

To bez znaczenia jak głęboki jest Twój basen stelażowy. Odpowiednie zabezpieczenie basenu na zimę jest najważniejsze. Warto zainwestować w dobry jakościowo, duży basen stelażowy, który został wykonany z wytrzymałego PVC od sprawdzonego producenta, np. Bestway.

Najlepszym wyborem będzie basen stelażowy, który posiada pokrywę basenową w komplecie. Najlepiej by była konkretnie dopasowana do modelu basenu.
Oprócz pokrywy będziesz potrzebować również dodatkowych akcesoriów, głównie pompy filtrującej, filtra i dozownika do chemii basenowej.

basen ogrodowy

Czy trzeba zabudować basen stelażowy Bestway, żeby móc go zostawić na zimę?

Jeśli chcesz cieszyć się swoim basenem stelażowym przez cały rok, warto pomyśleć o zabudowaniu basenu. Pomoże to nie tylko ochronić basen przed uszkodzeniami, ale zadba także wspaniałą aranżację, cieszącą oko. Jednak tylko wysokiej jakości baseny stelażowe nadają się do zabudowania.

Przemyśl dokładnie decyzję, w jakim miejscu ustawisz swój basen w ogrodzie.

Basen stelażowy Bestway 305x76 można zostawić w ogrodzie na zimę.

Kobieta w basenie, zadowolona z wyboru basenu ogrodowego

Basen stelażowy 305x76 cm zestaw 7w1 Bestway 56408

545,00 zł
W tym basenie zastosowano materiał najnowszej technologii- DuraPlus™. Składa się on z trzech warstw- rdzenia z siatki poliestrowej oraz dwóch warstw PVC o dużej grubości. Zastosowany materiał DuraPlus™ zapewnia znakomitą wytrzymałość i trwałość. 
Pokaż produkt

Jakie akcesoria pomagają przygotować basen na zimę?

Jeśli w sezonie chcesz używać swój basen w sposób bezpieczny i komfortowy, zaopatrz się w kilka produktów. Jakie akcesoria pomagają przygotować basen na zimę?

Basen na zimę będzie profesjonalnie przygotowany, jeśli zaopatrzysz się w:

Jeśli produkt zakupiony był od renomowanej marki, otrzymasz te elementy razem z zestawem. Dzięki temu możesz zaoszczędzić czas i pieniądze na późniejsze zakupy w biegu.

Kobieta w basenie, zadowolona z wyboru basenu ogrodowego

Pokrywa do basenu stelażowego i rozporowego 305 cm Bestway 58036

59,00 zł
Zapewnia doskonałą ochronę wody przed zanieczyszczeniami, które zbierają się w czasie nieużytkowania. Stosując pokrywę, zaoszczędzisz czas na regularnym oczyszczaniu zbiornika przed następną kąpielą.
Pokaż produkt

Podsumowanie

Ochrona powierzchni basenowej,, czyszczenie zbiornika, a także utrzymanie optymalnej wartości pH wody pozwoli zabezpieczyć Twój basen stelażowy na zimę. Najważniejsze, aby nie dopuścić do namnażania się glonów i bakterii w wodzie. Jeśli wykorzystasz pokrywę basenową, odpowiednią chemię basenową i będziesz regularnie przeprowadzał dezynfekcję wody - to z pewnością Twój basen stelażowy będzie gotowy do użycia na wiosnę.

Wyszukiwarka
Nie przegap nowości

Zapisz się na newsletter

Raz w miesiącu otrzymasz zestawienie nowych artykułów
Contact Form Demo (#1)
Sprawdź nasz sklep
Sklep z basenami
© 2022 iBaseny.pl
Polityka prywatności
Projekt strony internetowej stworzony przez Agencję UX Wzór
cross