Blog iBaseny

Basen rozporowy czy stelażowy - który jest lepszy dla Ciebie?

15 czerwca 2021

Zdecydowałeś już, że w tym roku nie ominie Cię relaks i ochłoda we własnym basenie ogrodowym. W końcu każdy z nas potrzebuje chwili wytchnienia i rozluźnienia. Tylko co wybrać, basen rozporowy czy stelażowy, żeby móc w nim prawdziwie wypocząć bez zaprzątania sobie głowy uszkodzeniami, brakiem miejsca czy drżenia o bezpieczeństwo dzieci? O tym właśnie przeczytasz w tym artykule. 

Basen rozporowy czy stelażowy - główne różnice

Rodzina kąpie się w basenie ogrodowym, który wybrali dla siebie po zastanowieniu czy wolą basen stelażowy czy rozporowy

Jest kilka ważnych kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę zastanawiając się, czy wybrać basen rozporowy czy stelażowy. Oprócz oczywistych względów związanych z rozmiarem i kosztem, warto też dopasować basen do wymagań, jakim będzie musiał sprostać. Mogą to być np. częste wizyty gości z małymi dziećmi, które chętnie spędzają czas w wodzie czy aqua aerobic dla dorosłych. 

Dla jednych basen rozporowy jest strzałem w dziesiątkę, podczas gdy dla innych staje się niewystarczający. Omówimy teraz główne różnice między tymi dwoma rodzajami basenu.

Budowa, kształt i rozmiar

Jeśli Baseny rozporowe tworzone są z miękkich materiałów. Ich ogromną zaletą jest możliwość regulowania wysokości. O ile baseny stelażowe mają z góry określone wymiary (ograniczone stelażem), o tyle wersje rozporowe dają większą swobodę w tym zakresie. One “rosną” w miarę wypełniania ich wodą, więc mniejsza jej ilość wiąże się z niższymi ściankami.

Większy wybór w zakresie rozmiarów i kształtu gwarantują baseny stelażowe. Podczas gdy baseny rozporowe mają kształt koła, budowa stelażowych sprawia, że mogą one być okrągłe, prostokątne, a nawet owalne. Można je dzięki temu łatwiej wpasować w dostępną w ogrodzie przestrzeń. Stelaż pozwala im też na osiąganie bardzo dużych rozmiarów.

Basen rozporowy 366x76 Bestway

Basen rozporowy 366x76 Bestway

275,00 zł
Połączenie atrakcyjnej ceny z bezpieczeństwem i uniwersalnością. W tym basenie wypoczniesz razem z rodziną. Sprawdź naszą ofertę.
Pokaż produkt
Basen stelażowy 488x244x122 Bestway

Basen stelażowy 488x244x122 zestaw 10 w 1 Bestway 

To basen rozporowy dla wymagających, którzy cenią sobie wygodę i duże możliwości. W zestawie otrzymasz dodatkowo m.in. drabinkę, pompę piaskową i pokrywę. Poznaj ofertę.
Pokaż produkt

Wytrzymałość

Zarówno baseny rozporowe jak i stelażowe są wytrzymałe, chociaż wersja stelażowa jest zdecydowanie bardziej odporna na warunki atmosferyczne. Nie ma też żadnych elementów nadmuchiwanych, które mogłyby się przebić. Pod względem trwałości górują nad wersją rozporową.

Wygoda

Bardzo często do basenów stelażowych już w zestawie dołączona jest drabinka. Warto dokupić ją też do wersji rozporowej, żeby uniknąć wylewania wody podczas wchodzenia do basenu. Dzieje się tak przez nacisk na jego ścianki.

Kolejna kwestia to przestrzeń jaką ma do dyspozycji każda osoba kąpiąca się w basenie. Im jej więcej, tym oczywiście wygodniej. Głębokość wody też ma znaczenie, ale to już bardziej indywidualna kwestia każdego z nas. Baseny rozporowe dają większe możliwości regulacji wysokości, za to stelażowe oferują zdecydowanie głębsze wersje.

Dla kogo?

O tym, czy lepszy dla Ciebie okaże się basen rozporowy czy stelażowy, zadecyduje też fakt, kto będzie z niego korzystał. O basenie rozporowym warto pomyśleć szczególnie w sytuacji, kiedy będą kąpały się w nim dzieci, które chodzą jeszcze do szkoły podstawowej. Jest miękki, nie posiada wystających elementów i bez problemu można znaleźć jego mniejsze wersje.

Z kolei basen stelażowy zapewni zdecydowanie więcej możliwości dorosłym i starszym nastolatkom. Biorąc pod uwagę ich wzrost oraz preferowane przez nich aktywności wodne, większe, głębsze i stabilniejsze konstrukcje okazują się zazwyczaj dla nich lepszą opcją.

O tym, jak dobrać wielkość basenu do wieku i liczby osób, które z niego będą korzystały przeczytasz we wpisie: Jaki basen do ogrodu wybrać i na co zwrócić uwagę?

Funkcje

Mama uczy córkę pływać w basenie stelażowym

W basenie rozporowym będziesz w stanie się zrelaksować, oprzeć głowę o jego miękki, dmuchany kołnierz i wypocząć. Nadaje się on też do kąpania i pluskania, a nawet nauki pływania dla najmłodszych.

Basen rozporowy 366x76 z pompą 7w1 Bestway

Basen rozporowy 366x76 z pompą 8w1 Bestway

349,00 zł
Sprawdzi się z powodzeniem nawet na niewielkiej działce czy ogrodzie. Możesz bez trudu zabrać go też ze sobą w podróż. Dzięki pompie 7w1 utrzymanie czystości wody to drobnostka.
Pokaż produkt

W basenie stelażowym za to swobodnie popływasz, zanurkujesz i poćwiczysz chociażby aerobic. Dzięki stelażowi, konstrukcja jest na tyle stabilna, by sprostać tym aktywnościom oraz zapewnić bezpieczeństwo. Wybierając większy rozmiar, bez problemu spędzisz miło czas w wodzie w towarzystwie kilkunastu osób. Wszyscy będą mieli przy tym swobodną przestrzeń do kąpieli.

Basen stelażowy 404x201x100 Bestway

Basen stelażowy 404x201x100 Bestway

Solidny basen stelażowy z filtrem antybakteryjnym, pompą piaskową i drabinką w zestawie. To inwestycja na lata, z której ucieszy się cała Twoja rodzina, a nawet goście, których zaprosisz. Możesz w nim swobodnie popływać.
Pokaż produkt

Koszt

Basen rozporowy czy stelażowy, który okaże się dla Ciebie tańszy? Tutaj sprawa wcale nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Baseny stelażowe są co prawda droższe, ale jednocześnie wytrzymalsze i trwalsze od rozporowych. Biorąc pod uwagę fakt, że przy odpowiednim użytkowaniu i przechowywaniu posłużą Ci przez dłuższy czas, ich cena przestaje być aż tak wysoka.

Z drugiej strony, jeśli nie potrzebujesz basenu na kilkanaście, a raczej na kilka sezonów, wersja rozporowa będzie dla Ciebie satysfakcjonująca.

Montaż i przechowywanie

Basen rozporowy złożysz szybciej i łatwiej niż stelażowy, zajmie też mniej miejsca w szafie po złożeniu. Wystarczy położyć go na twardym, równym podłożu, nadmuchać górny kołnierz (jeśli go posiada) i wypełnić wodą do preferowanej wysokości.

Basen stelażowy wymaga trochę więcej wysiłku i czasu. Najpierw trzeba połączyć ze sobą elementy stelaża i przymocować do niego nieckę, a dopiero później zacząć nalewać wodę. Sam sposób montażu jest jednak na tyle prosty, że spokojnie sobie poradzisz z tym zadaniem, najczęściej bez użycia żadnych narzędzi.

Co więc wybrać, basen rozporowy czy stelażowy?

Podsumowując, baseny rozporowe bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku rodzin z mniejszymi dziećmi, którym zależy głównie na relaksie i kąpaniu w ogrodzie. Mają mniejszą przestrzeń do zagospodarowania oraz cenią sobie szybki, prosty montaż.

Z basenów stelażowych będą zadowolone szczególnie osoby, które szukają inwestycji na dłużej, planują bardziej aktywny wypoczynek w basenie (pływanie, nurkowanie, ćwiczenia) i mają do dyspozycji duży ogród. To opcja dla nich tym bardziej, jeśli z basenu będzie korzystało wiele osób.

Wiesz już, co warto wziąć pod uwagę decydując: basen rozporowy czy stelażowy. Teraz wystarczy wybrać najlepszy dla siebie rozmiar i cieszyć się relaksem w ciepłe, letnie dni. Konkretne modele znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Wyszukiwarka
Nie przegap nowości

Zapisz się na newsletter

Raz w miesiącu otrzymasz zestawienie nowych artykułów
Contact Form Demo (#1)
Sprawdź nasz sklep
Sklep z basenami
© 2022 iBaseny.pl
Polityka prywatności
Projekt strony internetowej stworzony przez Agencję UX Wzór
cross