Aktywne filtry

Środek na glony do basenu

Zwalczanie uciążliwych alg w Twoim basenie ogrodowym należy rozpocząć natychmiast po rozpoznaniu pierwszych objawów. I tutaj pojawia się pierwsze pytanie, jaki środek na glony do basenu wybrać? Wybór nie należy do łatwych, ponieważ na rynku jest wiele różnorodnych produktów. Zwłaszcza dla osoby, która nie miała jeszcze styczności z problemem tworzących się glonów w basenie, będzie to trudne wyzwanie.

Glony w basenie ogrodowym - jak je rozpoznać?

Glony w basenie ogrodowym nie tylko są nieestetyczne, ale także mogą być przyczyną infekcji czy alergii skórnych. Dlatego aby skutecznie zapobiegać ich rozprzestrzenianiu się, warto dowiedzieć się jak skutecznie z nimi walczyć.

Charakterystyczne oznaki dla rozprzestrzeniających się glonów w basenie ogrodowym to:

 • Zmętnienie wody,
 • Pojawienie się śliskiego nalotu na całej niecce basenowej,
 • Pojawienie się zielonych roślin,
 • Zielone zabarwienie wody.

Algi są przyczyną obniżenia pH wody, co wymaga stosowania większych ilości chloru. Warto więc szybko zastosować metody zapobiegawcze.

Glony, czyli jednokomórkowe rośliny, które pojawiają się na ścianach i dnie basenu, szybko rozwijają się wszędzie tam, gdzie mają dostęp do światła oraz ważnych dla nich składników odżywczych - azotanów i fosforanów. Mogą pojawić się z dnia na dzień, zmieniając zabarwienie i klarowność wody.

Jak wyczyścić basen z glonów?

Jak wyczyścić basen z glonów? Istnieje kilka sposobów na pozbycie się ich z basenu. Najważniejszym sposobem na pozbycie się glonów z basenu jest stosowanie odpowiednich preparatów i regularna pielęgnacja.

Chemia basenowa jaką należy stosować to przede wszystkim:

 • preparaty zapewniające odpowiedni poziom azotanów i fosforanów – warto w tym przypadku skorzystać z instrukcji obsługi. Zwykle zawartość substancji jaka jest zalecana to mniej niż 0,2 ppm dla stężenia fosforanów i mniej niż 20 ppm dla stężenia azotanów. Jednak basen rozporowy Intex może przyjmować inne wartości, podobnie jak basen rozporowy Bestway.
 • algicydy – to specjalne środki chemiczne, których zadaniem jest usunięcie glonów z basenu. Możemy je stosować po osiągnięciu optymalnego stężenia azotanów i fosforanów w wodzie.

Na rynku znajdziemy również inne środki z asortymentu chemii basenowej:

 • podwyższające/obniżające pH wody,
 • klarujące wodę basenową,
 • dezynfekujące,
 • zwalczające bakterie,
 • usuwające tłuste plamy.

Regularna i systematyczna pielęgnacja może nawet całkowicie pomóc pozbyć się tych organizmów z wody. W celu usunięcia nieczystości warto zastosować specjalny odkurzacz basenowy.

Nieczystości w postaci piasku, pyłu, piasku, owadów czy liści dostarczają algom składniki odżywcze, dzięki którym mogą się rozmnażać. Należy zadbać o regularną dezynfekcję zbiornika. W tym celu warto wykorzystać odpowiednie środki chemiczne dozowane w prawidłowych proporcjach do wody. Produkty te dezynfekują zbiornik poprzez usuwanie różnych odmian glonów. Aby pozbyć się efektu zielonej wody oraz osadu z dna basenu, chemia do basenu ogrodowego powinna być stosowana przynajmniej raz w tygodniu.

Aby pozbyć się glonów, należy również dbać o utrzymywanie w basenie ogrodowym wysokiego poziomu chloru. Jeżeli algi są trudne do usunięcia należy nawet dwukrotnie lub trzykrotnie podnieść dawkę jaka jest stosowana. Praktycznym rozwiązaniem jest chlor w tabletkach do basenu, który można dozować w ilości jakiej jest potrzebna. Po zakończonym oczyszczaniu, należy przefiltrować wodę przed kolejnym użyciem basenu. Dzięki temu poziom chloru zostanie obniżony do standardowego.

Czynnikiem, który wpływa na rozwój glonów jest również pH wody kąpielowej. Dla skóry ludzkiej najbezpieczniejsze jest pH w zakresie 7 - 7,4, dlatego należy zadbać aby właśnie takie parametry były utrzymane w zbiorniku.

Jaki środek na glony do basenu warto wybrać?

Zastosuj odpowiedni środek na glony do basenu - środek glonobójczy (antyglon) w odpowiedniej dawce. Usuń większość alg z pomocą odkurzacza basenowego. Jeśli jest taka potrzeba dodaj koagulant i przefiltruj wodę w basenie po upływie co najmniej 12 godzin. Taki zabieg pozostawi wodę czystą i higieniczną.

Wypróbuj preparat glono-, grzybo- i bakteriobójczy Alba marki Chemoform. Wysokoskoncentrowany płyn szybko poradzi sobie z zanieczyszczeniami i odzyskasz krystalicznie czystą wodę w basenie!

Należy pamiętać przede wszystkim o konieczności:

 • systematycznego pozbywania się zanieczyszczeń,
 • regularnego czyszczenia basenu za pomocą szmatki (mikrofibra, bawełna), która nie zniszczy niecki basenowej,
 • stosowania preparatów czyszczących przeznaczonych do basenu – tworzą warstwę ochronną, która zapobiega przyleganiu brudu.

Przeczytaj również Jak dbać o basen ogrodowy, żeby przetrwał wiele sezonów? Lista kontrolna