Aktywne filtry

Korekta pH wody basenowej i koagulacja

Utrzymanie basenu w dobrej kondycji to proces różnych czynności złożony z kontroli pH wody, dezynfekcji wody, regularnego usuwania glonów i koagulacji.

Korekta pH wody basenowej

Dlaczego korekta pH wody basenowej jest tak ważna?

Prawidłowa wartość pH w wodzie basenowej to najważniejsza część w pielęgnacji basenu. Wartość pH wody w basenie to wskaźnik stopnia kwasowości lub zasadowości wody. Wartość pH jaką należy utrzymać jest pomiędzy 7,0 a 7,4.

Kwaśna woda (pH poniżej 7,0) koroduje metale i niszczy basen i jego mechanizmy. 

Woda alkaliczna (pH powyżej 7,4) osłabia działanie środków dezynfekujących i grzybobójczych i, powoduje zmętnienie (wytwarzanie się wapnia w wodzie) i naraża skórę na swędzenie skóry czy zaczerwienienie i pieczenie oczu.

Aby właściwie dbać o krystalicznie czystą wodę w basenie, ważna jest odpowiednia higiena wody oraz czystość elementów wyposażenia.

Systematyczna kontrola i odpowiednie regulowanie parametrów wody, to klucz do skuteczności procesu dezynfekcji. Znacznie łatwiej utrzymać je, stosując chemię najwyższej jakości.

Odczyniki pH w zależności od wartości dzielimy na:

  • pH 7 – neutralne,
  • pH 7 – kwaśne,
  • pH 7 – zasadowe.

W przypadku gdy pH jest za wysokie dochodzi do podrażnienia skóry, oczu i przesuszenia włosów. Skuteczność dezynfekcji jest wtedy znacznie obniżona. Natomiast gdy pH jest za niskie może dojść do podrażnienia błon śluzowych oraz oczu, rozpuszczenia się fug mineralnych w basenie, do korozji części metalowych, a także do pogorszenia koagulacji.

Idealną wartością pH wody basenowej jest pH w granicach od 7,0 do 7,4. Taka wartość pH wody jest zdecydowanie bezpieczna dla skóry, a wszelkie detergenty i środki usuwające zanieczyszczenia z wody działają poprawnie.

Utrzymując pH wody basenowej na odpowiednim poziomie, zmniejszamy zużycie preparatów takich jak: chlor, antyglon, tabletki multifunkcyjne, itp. Zarówno za niskie ph wody w basenie jak i za wysokie pH wody w jest tak samo szkodliwe dla naszego zdrowia.

Kiedy już poznamy wskaźnik pH wody naszego basenu, będziemy mogli rozpocząć proces korekty pH wody w basenie. Sprawdzając czy jest to odpowiednio wysokie lub niskie pH, będziemy mogli dowiedzieć się czy zastosować preparat chemii basenowej pH Plus, aby podnieść poziom pH, lub pH Minus, aby je obniżyć.

Koagulacja wody w basenie

Czym jest koagulacja wody w basenie i dlaczego jest tak ważna? Aby aluminium nie dostawało się do wody basenowej, proces koagulacji, a w szczególności z solami aluminiowymi wymaga utrzymywania wartości pH w pomiędzy 7,0-7,4. Koagulacja wody poprawia jej krystaliczność oraz zwiększa wydajność filtracji.

Podczas kąpieli w basenie wnosimy ze sobą bakterie i różne nieczystości. Są to między innymi mydło, środki do opalania czy inne kosmetyki. Do wody basenowej wpada również piasek, ziemia, liście oraz trawa. Wszystkie te zanieczyszczenia lubią opadać na dno, a wraz z nimi tworzy się mętna woda.

Dodatkowo ma ciągły kontakt z zanieczyszczonym powietrzem oraz jest narażona na oddziaływanie promieni słonecznych.

Właściwe dbanie o wodę basenową, to kilka elementów:

dbanie o prawidłowy poziom pH,

dezynfekcja,

zapobieganie powstawaniu glonów,

koagulacja

Do procesu koagulacji potrzebne są specjalistyczne środki, zwane koagulantami. Koagulanty występują w formie płynnej do jednorazowego zastosowania oraz w postaci stałej. Możemy ich używać tylko w przypadku posiadania filtru piaskowego.

Koagulacja wody to nic innego jak klarowanie wody w basenie. Proces koagulacji wykonujemy bezpośrednio przed filtracją wody. Wiele nieczystości, które pływa w wodzie basenowej jest niewielkich rozmiarów przez co ciężko jest je ujrzeć gołym okiem.

Koagulanty scalają się z tymi prawie niewidocznymi zanieczyszczeniami, tworząc skupisko. Powoduje to wykrycie ich przez filtr i zatrzymanie w nim. Aby powiódł się cały proces musimy dbać o odpowiednie warunki, czyli utrzymanie właściwego poziomu pH.

Flokulant płynny wlewamy do basenu przy włączonej filtracji. Po dodaniu koagulantu do basenu wodę należy filtrować przez 24 godziny, następnie wstrzymać filtracje i czekać około 6 godzin, aż zawiesina w postaci płatków opadnie na dno (powstałe płatki to właśnie koagulant połączony ze wszystkimi nieczystościami).

Osad należy zebrać odkurzaczem uważając przy tym, aby nie zmącić wody.

Koagulacja wody w basenie poprawia jej przejrzystość oraz zwiększa wydajność filtracji.

Sprawdź też Jaka chemia do basenu sprawdza się najlepiej?