Aktywne filtry

Metoda tlenowa do basenu

Jak działa metoda tlenowa do basenu? Dezynfekcja metodą tlenową to świetny sposób na oczyszczenie basenu jeśli wolisz łagodniejsze środki niż te, które zawierają chlor. Działają one na bazie aktywnego tlenu, który niszczy bakterie wirusy oraz zanieczyszczenia w wodzie basenowej.

Jak działa aktywny tlen do basenu?

Preparaty służące do dezynfekcji tlenowej zawierają aktywny tlen do basenu, który hamuje proces namnażania się mikroorganizmów chorobotwórczych w wodze. Jest to działanie "szokowe", co oznacza, że efekty działania preparatów są bardzo szybko zauważalne - widoczne nieczystości rozbijane są na niewidoczne cząsteczki.

To działanie bardzo podobne do chloru, ale przebiegające mniej radykalnie.

Metoda tlenowa to bezwonny i bardzo szybki proces uzdatniania wody. Polecana jest przede wszystkim osobom uczulonym na chlor. Nie powoduje odczynów skórnych ani podrażnienia błon śluzowych.

Przez zawarte w preparatach aktywne składniki utleniane są bakterie, wirusy oraz inne zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie basenowej. Woda nie posiada charakterystycznego zapachu jaki występuje przy dezynfekcji metodą chlorową czy solną.

Do zielonego koloru wody oraz ścianek basenu przyczyniają się algi, którym do rozmnażania wystarczy kilka godzin.

Z nieorganicznych związków zawartych w wodzie budują organiczne. To one odpowiadają za śliską warstwę osadu na dnie i ścianach basenu. Nasłonecznione miejsca, w których woda stoi nieruchomo - stają się ogniskami rozwoju glonów, z których mogą się rozprzestrzenić na cały basen.

Filtr basenowy powinien mieć zapewnioną ciągłą filtrację wody 24h na dobę. Równie przydatna może okazać się np. lampa UV.

Działanie aktywnych składników w wodzie o temperaturze ponad 28 st. nie jest aż tak radykalne jak w przypadku chloru.

Ozonowanie wody basenowej a aktywny tlen

Ozonowanie wody basenowej często mylone jest z używaniem aktywnego tlenu do basenu - pewnie dlatego, że ozon to swoista odmiana tlenu. Metoda tlenowa jest zdecydowanie prostszą metodą dezynfekcji wody.

Czy można stosować jednocześnie aktywny tlen i chlor?

Jeśli systematycznie stosujemy aktywny tlen to zalecane jest wykonanie szokowego chlorowania raz na 7-14 dni. Jeśli woda uzdatniana metodą tlenową robi się mętna, a ściany basenu śliskie, silniejszy efekt dezynfekcji chloru może okazać się pomocny.

Jakie zalety ma dezynfekcja metodą tlenową?

Dezynfekcja metodą tlenową - jakie ma zalety? Z pewnością wyraźną zaletą będzie to, że preparaty stosowane do niej mogą być stosowane dla osób, które posiadają wrażliwą skórę. Ogromnym plusem jest też fakt, że nie zetkniemy się z zapachem charakterystycznym przy dezynfekcji wody chlorem. Środki na bazie aktywnego tlenu są także stosowane w pielęgnacji SPA oraz wanien z hydromasażem.

Oczywistą zaletą metody tlenowej jest również możliwość szybkiego skorzystania z basenu - już godzinę po dokonaniu dezynfekcji. Stosując metodę chlorową czas ten wydłuża się do 2-3 godzin.

Można stosować tę metodę bez obaw o bezpieczeństwo naszych dzieci.

Równie warty wspomnienia jest fakt, że aktywny tlen nie pieni się i nie wpływa na przejrzystość i barwę wody.

Metoda tlenowa do basenu. Jakie są wady środków z aktywnym tlenem?

Metoda tlenowa do basenu to zapewne najlepsza alternatywa dla metody chlorowej, która choć bardzo skuteczna i momentalna w działaniu, ma swoje wady. Należą do nich przede wszystkim uciążliwy zapach chloru oraz możliwość otrzymania reakcji uczuleniowej u osób z wrażliwą skórą oraz dzieci. W takim przypadku metoda tlenowa będzie bezpieczniejsza, a tak samo efektywna.

Środki przeznaczone do dezynfekcji tlenowej nie działają aż tak bardzo radykalnie jak te zawierające chlor. Z tego powodu należy pamiętać o używaniu środków wspomagających. Metoda tlenowa może okazać się droższa od chlorowej. Ze względu na mniejszą skuteczność, nie stosuje się jej w basenach publicznych. Sprawdzi się jednak doskonale w basenach ogrodowych.

Właściciele basenów, które posiadają automatyczne dozowanie, mogą zmagać się z tzw. różowymi glonami. Są one typowe dla tej metody. Można się ich pozbyć regularnie stosując środek przeciw algom: Preparat glono-, grzybo- i bakteriobójczy Alba marki Chemoform.

Aby woda miała właściwe parametry i była bezpieczna dla skóry, należy zadbać aby proces filtracji był na najwyższym poziomie.

Jeśli jesteśmy właścicielami basenu ogrodowego o niedużych rozmiarach i źle reagujemy na działanie chloru - będzie to najlepsza metoda zadbania o higienę kąpieli.

Przeczytaj również Jak dbać o wodę w basenie? 9 praktycznych wskazówek