Filtruj według

Sugerowany wiek

Sugerowany wiek

Aktywne filtry

Płetwy do pływania to akcesoria sportowe, które wspomogą modelowanie sylwetki i sprawią, że treningi będą bardziej owocne.

Płetwy do pływania — co warto wiedzieć przed zakupem

Płetwy do pływania mogą mieć sporo zalet. Wbrew pozorom są przydatne nie tylko do nurkowania, ale również sprawdzą się do pływania rekreacyjnego. Często używane są także na zwykłych basenach czy kąpieliskach.

W obecnych czasach, wielość produktów i ich duża dostępność często powoduje problem z dokonaniem właściwego wyboru. Po pierwsze, wszystko zależy od tego, co chcemy robić w wodzie.

Rozróżniamy dwa rodzaje płetw: treningowe i do nurkowania. Równie ważna jest również kondycja fizyczna pływaka, ponieważ niektóre z płetw wymagają od nurka dobrego przygotowania.

Płetwy – po co ich używać?

Płetwy pomagają przede wszystkim poprawić efektywność ćwiczeń treningowych. Jeżeli więc zależy nam na szczupłej sylwetce, warto po nie sięgnąć. Płetwy angażują duże partie mięśniowe i są bezpieczne nawet dla osób o słabych umiejętnościach pływackich. Dzięki nim dużo szybciej i sprawniej poruszamy się w wodzie. Ich używanie rozwija mięśnie kończyn dolnych i zwiększają ich ruchomość w stawach.

Na co zwrócić uwagę kupując płetwy pływackie?

Płetwy do pływania powinny być dobrze dopasowane do naszych stóp oraz potrzeb. Inną specyfikę posiadają płetwy do nurkowania, a inną te służące do treningu pływackiego. Wybierając płetwy, warto zwrócić uwagę na ich twardość i długość.

Twardość

Dedykowane osobom, które dobrze pływają. Pomagają też poprawić sylwetkę. U osób początkujących mogą powodować zakwasy i utrudniać pływanie. Miękkie płetwy Nie wymuszają tak silnej pracy mięśni nóg. Doskonale sprawdzą się dla kobiet lub jako płetwy dla dzieci. Nie przyspieszają pływania tak, jak płetwy twarde.

Długość

Płetwy krótkie są dobre dla osób doświadczonych. Sprawdzą się jako płetwy do treningów pływackich. Wymagają dużej pracy mięśni nóg. Jest to sprzęt, który pozwala nam przeprowadzić świetny trening szybkościowy.

Płetwy długie polecane są osobom początkującym w pływaniu z płetwami lub tym, którzy pływać jeszcze w ogóle nie potrafią. Ułatwiają pływanie oraz nabieranie prędkości.  Angażują większą liczbę mięśni.

Płetwy do nauki pływania

Do nauki pływania dobrze sprawdzą się długie, miękkie płetwy. Poprawiają one sterowność w wodzie.

Nawet podczas zwykłego treningu pływackiego polecamy skorzystać z akcesoriów, dzięki którym ćwiczenia w wodzie staną się bardziej skuteczne. Warto więc pomyśleć o zakupie okularów, deski do pływania lub rurki.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie płetw?

Przede wszystkim warto zadbać o odpowiedni rozmiar płetw. Tak samo ważna będzie też ich budowa. Uważa się, że, najważniejszym elementem sprzętu jest pióro oraz zapięcie. Zapięcie występuje w dwóch wariantach: klamry lub zatrzasku. Ważne jest, by zapięcie było solidne.

Postaw na wysoką jakość. Pod uwagę warto wziąć także renomę producenta. Lepsze jakościowo propozycje marek wiążą się jednak z wyższą ceną.

Jakie są rodzaje płetw?

  • płetwy kaloszowe – Przy ich doborze warto zadbać o idealne przyleganie do stopy. Aby zapobiec zsuwaniu się płetwy, powstrzymuje wlewanie się wody do jej wnętrza. To odpowiednie płetwy do pływania na basenie,
  • płetwy paskowe – to płetwy przeznaczone do nurkowania w morzu. Zakładamy je na buty nurkowe.

Jakie płetwy dla dzieci?

Dobrej jakości płetwy dla dzieci będą wyposażone w możliwość regulacji. Płetwy mogą być używane przez kilka sezonów. Dopasowują się do wielkości stopy wraz ze stopniowym rozwojem dziecka.

Powinny być przede wszystkim elastyczne, aby ułatwić dziecku poruszanie. Szczególnie dobrze sprawdzają się krótkie płetwy miękkie. Nie wymagają użycia dużej siły.

Płetwy dziecięce powinny być również wyposażone w poprawnie wyprofilowane dysze, aby ułatwić dziecku poruszanie się w wodzie.

Jak dobrać właściwy rozmiar płetw do pływania?

Płetwy dobieramy odpowiednio do rozmiaru stopy. Płetwy kaloszowe powinny być idealnie dopasowane. Zbyt ciasne mogą zaburzyć  krążenie w stopach. Zbyt luźne będą wywoływały bolesne otarcia naskórka. Warto przymierzyć kilka modeli przed ostatecznym wyborem.

Płetwy paskowe przymierzamy na buty neoprenowe. W tych butach nurkowych nie powinno być zbyt dużo luzu. Płetwy paskowe mają kilka rozmiarów - małe, średnie lub duże. Spędź w płetwach kilka minut - jeśli w tym czasie poczujesz dyskomfort, to znaczy, że nie będzie to idealny model dla Ciebie.

Zobacz również Co daje pływanie? Udowodnione korzyści